10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

blank

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی، کمک می‌کند که در مسافت‌های طولانی‌تر رانندگی کنید اما نیاز کمتری به سوخت‌گیری داشته باشید. یکی از دغدغه‌های مهم رانندگان در همه دنیا مصرف سوخت است. سوخت در بسیاری از کشورها مبلغ بالایی دارد و در کشور ما هم این موضوع صدق می‌کند. بنابراین رانندگان باید با استفاده از راهکارهای مختلف برای کاهش مصرف سوخت حین رانندگی اقدام کنند. راهکارهای مختلفی برای این موضوع وجود دارد که در این مطلب از رستارنت قصد معرفی چند مورد از آن‌ها را داریم.

blank

  • خاموش کردن به موقع خودرو

اولین مورد از 10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی، خاموش کردن به موقع خودرو است. بسیاری از رانندگان عادت دارند که پشت چراغ قرمزهای طولانی یا زمانی که منتظر همراهان خود هستند، ماشین را روشن بگذارند و با این تصور که در زمان توقف، سوختی مصرف نمی‌شود مقدار زیادی بنزین را هدر می‌دهند. به عبارت دیگر تمام خودروها به محض روشن شدن، مصرف سوخت دارند و حتی اگر هیچ حرکتی نداشته باشند هم بنزین مصرف می‌شود. برای کاهش مصرف سوخت در توقف‌های بیش از 30 ثانیه باید خودرو را خاموش کرد.

  • بررسی درپوش باک

یکی دیگر از نکات موثر در کاهش مصرف سوخت، چک کردن درپوش باک خودرو است. معیوب یا شکستگی در درپوش باک خودرو و هر مشکلی که مانع درست بسته شدن آن شود، موجب بخار شدن بنزین و هدر رفتن آن حین رانندگی می‌شود. این مشکل علاوه بر مصرف بی‌رویه سوخت باعث آلودگی محیط زیست هم می‌شود.

  • استفاده از روغن موتور مرغوب

استفاده از روغن موتور مرغوب دیگر راهکاری است که به کاهش مصرف سوخت کمک می‌کند. بیشترین سوخت خودرو برای راه افتادن موتور مصرف می‌شود، در نتیجه زمانی که موتور به صورت مناسب کار کند، مصرف سوخت هم کمتر خواهد شد. استفاده از روغن موتور مرغوب مصرف سوخت را 2 تا 3 درصد کاهش می‌دهد.

  • اندازه‌گیری فشار تایرها

یکی دیگر از مسائلی که باعث فشار به موتور خودرو و در نتیجه آن مصرف بیشتر سوخت خودرو میشود، نامتوازن بودن فشار تایرها است. برای عملکرد مناسب خودرو و مصرف سوخت کمتر، میزان فشار باد همه تایرها باید یک اندازه باشند و عاج تایرها دچار ساییدگی نشده باشد. اطمینان از سلامت تایرها موجب کاهش مصرف سوخت می شود.

  • معاینه فنی

خودرو باید به طور دوره ای عیب یابی شود تا در صورت وجود مشکل در قطعات آن به موقع برطرف شود. قطعات آسیب دیده به خصوص قطعاتی که به موتور خودرو فشار وارد می کنند موجب هدر رفت سوخت می شوند. با معاینه فنی خودرو به صورت دوره‌ای و اطمینان از سلامت قطعات داخلی میتوان، میزان مصرف سوخت را تا حد زیادی کاهش داد.

  • کاهش وزن صندوق عقب

بسیاری از افراد عادت دارند که همه وسایل اضافه خود را در صندوق عقب قرار دهند در حالی که این کار باعث فشار وارد کردن به خودرو و سنگین شدن آن می‌شود. خودروی سنگین نیاز به قدرت بیشتری برای حرکت دارد و کسب قدرت برای حرکت خودرو هم از طریق مصرف سوخت اتفاق می افتد. به عنوان یکی از ۱۰ نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی می توان به خالی نگه داشتن صندوق عقب تا حد امکان و در صورت نیاز به قرار دادن وسیله در آن، منظم انجام دادن این کار اشاره کرد.

  • رانندگی با سرعت مناسب

یکی دیگر از اقداماتی که باعث کاهش مصرف سوخت خودرو می شود حفظ سرعت مناسب در رانندگی است. به طور کلی افزایش سرعت به میزان ۸ واحد، مصرف سوخت را تا ۷ درصد افزایش می دهد. در صورتی که عجله ندارید و قصد کنترل مصرف سوخت خود را دارید، سرعت را کاهش دهید.

  • تنظیم فرمان

تنظیم کردن فرمان خودرو به حرکت مناسب و عدم وارد شدن فشار به سیستم داخلی خودرو، یکی دیگر از اقداماتی است که باعث کاهش مصرف سوخت می شود.

  • حفظ سرعت ثابت

حفظ سرعت ثابت یکی دیگر از ۱۰ نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی است. افزایش ناگهانی سرعت و کاهش آن به طور ناگهانی از جمله مسائل موثر در نوسان مصرف سوخت هستند.

  • پرهیز از ترمز ناگهانی

ترمز ناگهانی حین حرکت مصرف سوخت را تا ۳۵ درصد افزایش می‌دهد و اگر این کار مکرر تکرار شود، مصرف سوخت تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. این موضوع علاوه بر افزایش بی رویه سوخت و  صرف هزینه برای تهیه سوخت، موجب خرابی سیستم ترمز و صرف هزینه برای تعمیر آن هم میشود.

اجاره خودرو
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *