گیربکس دوکلاچه چیست؟

گیربکس دوکلاچه چیست

گیربکس دو کلاچه چیست ؟ اگر تمایل دارید که پاسخ به این سوال را پیدا کنید باید به شما بگوییم که در این مطلب قصد داریم در مورد تمامی جزئیات مربوط به گیربکس دو کلاچه با شما صحبت کنیم و پاسخ به سوال گیربکس دو کلاچه چیست را به تشریح برای شما بیان کنیم. همچنین مزایا و معایب و ویژگی‌های این گیربکس را نیز با هم بررسی خواهیم کرد.
قبل از اینکه بخواهیم در مورد جزئیات گیربکس دو کلاچه با شما صحبت کنیم بهتر است که با مفهوم و تعریف گیربکس دوکلاچه آشنا شویم. امروزه گیربکس دو کلاچه با توجه به پیشرفت تکنولوژی در صنعت خودروسازی تولید شده است. به صورت کلی گیربکس باید بتواند که انتقال قدرت را از موتور به چرخ‌ها انجام بدهد.
به این موضوع توجه کنید که به گیربکس دو کلاچه گیربکس نیمه اتوماتیک هم می‌گویند. اما اگر در مورد کارکرد این گیربکس بخواهید بدانید باید گفت که عملکرد این گیربکس به صورت کاملا اتوماتیک است و در ماشین‌هایی که از گیربکس دو کلاچه استفاده می‌کنند راننده برای اینکه بخواهد دنده را تعویض کند در عملکرد گیربکس دخالتی نمی‌کند.

_______________________________________________________________________

حتما بخوانید: گیربکس دوکلاچه چیست

_______________________________________________________________________

شباهت گیربکس دوکلاچه با گیربکس اتوماتیک

البته گیربکس دوکلاچه خود یک نوعی از گیربکس‌های اتوماتیک است. این نوع گیربکس که به آن گیربکس DCT هم می‌گویند با دیگر گیربکس‌های اتوماتیک مثل گیربکس‌های CVT و MVT تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارد. مهمترین شباهت این گیربکس‌ها این است که انتقال قدرت به صورت دستی انجام نمی‌شود و همچنین راننده هیچ حرکتی را برای آن انجام نمی‌دهد.

تعریف گیربکس دوکلاچه

تفاوت گیربکس دوکلاچه با گیربکس اتوماتیک

همانطور که در بالاتر نیز در مورد آن صحبت کردن گیربکس دو کلاچه نوعی از گیربکس اتوماتیک است. تفاوت این گیربکس با دیگر گیربکس‌های اتوماتیک مثل گیربکس‌های CVT  و MVT بسیار زیاد است. مثلاً گیربکس MVT گیربکس دستی است که اتوماتیک شده. این نوع از گیربکس‌های اتوماتیک از نظر قیمتی بسیار ارزان هستند و سیستم نسبتا ضعیفی دارند اما گیربکس‌های CVT با استفاده از یک قرقره کار می‌کند. عملکرد این نوع از سیستم‌های گیربکس اتوماتیک بسیار بهتر از گیربکس دو کلاچه است. طول قرقره در این سیستم با توجه به سرعت میلنگ تغییر می‌کند. به صورت کلی گیربکس‌های DCT وزن بیشتری از دیگر گیربکس‌ها دارند زیرا قطعات آن‌ها بیشتر است. کارایی و راحتی بسیار زیاد راننده از مزایای بسیار مهم این گیربکس‌های اتوماتیک است. تعویض دنده در این نوع از گیربکس‌ها راحت است و راننده و دیگر افراد هیچ احساسی در مورد تعویض دنده ندارند. اگر قصد اجاره خودرو را دارید باید حتما به موضوع اتومات یا دستی بودن گیربکس توجه کنید اما اگر قصد اجاره خودرو با راننده را دارید این موضوع اهمیت چندانی نخواهد داشت.

شباهت گیربکس دوکلاچه با گیربکس دستی

برای بیان این شباهت یعنی شباهت گیربکس دو کلاچه با گیربکس دستی بهتر است که در ابتدا با عملکرد گیربکس دستی آشنا شوید. در واقع گیربکس دستی نیرو را از موتور خودرو گرفته و آن را به چرخ‌های ماشین منتقل می‌کند. در گیربکس‌های دوکلاچه نیز همین فرایند انجام می‌شود. یعنی نیرو از موتور خودرو به چرخ‌های خود را منتقل می‌شود .

تفاوت گیربکس دوکلاچه با گیربکس دستی

گیربکس‌های دوکلاچه که گیربکس‌های اتوماتیک محسوب می‌شوند تفاوت‌های زیادی با گیربکس‌های دستی دارند. در گیربکس‌های دستی این راننده است که میزان نیروی وارد شده از موتور به چرخ‌ها را کنترل و تنظیم می‌کند اما در حالت گیربکس‌های اتوماتیک یعنی مثل گیربکس دو کلاچه، این فرآیند از کنترل راننده خارج است. اگر شما فردی هستید که علاقه زیادی به رانندگی دارید و می‌خواهید از فرایند رانندگی لذت ببرید گیربکس‌های دستی را انتخاب خواهید کرد زیرا با این نوع گیربکس‌ها شما می‌توانید سرعت شتاب ماشین را متناسب با خواست خودتان تنظیم و کنترل کنید.

تفاوت گیربکس دوکلاچه با گیربکس CVT

در بالاتر کمی در مورد گیربکس CVT نیز با شما صحبت کردیم. در این قسمت می‌خواهیم تفاوت‌های این گیربکس با گیربکس دو کلاچه را با شما بررسی کنیم. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد گیربکس‌های سی وی تی قیمت ارزان و مناسب آن است و بسیاری از افرادی که از این نوع گیربکس استفاده می‌کنند تنها دلیل آن‌ها قیمت ارزان این گیربکس است. گیربکس‌های سی وی تی همچنین مصرف سوخت پایین‌تر و مناسب‌تری از گیربکس‌های دوکلاچه دارند. یکی از تفاوت‌های بسیار مهم این گیربکس توانایی بالای مدیریت گشتاورهای بالا و ترمز موتور در گیربکس‌های دوکلاچه است. به همین دلیل است که در ماشین‌های مدل بالا مثل آفرود، اسپرت و سوپر اسپرت حتماً از گیربکس‌های دوکلاچه استفاده می‌شود. به همین دلیل در اجاره خودرو گردشگری باید به این موضوعات یعنی گیربکس آن توجه کنید. در گیربکس‌های دوکلاچه سرعت تعویض دنده بسیار بالا است.

گیربکس دوکلاچه

مزایای گیربکس دوکلاچه

همانطور که در بالاتر در مورد آن صحبت کردیم این نوع از گیربکس مزایا و ویژگی بسیار زیادی دارد. یکی از مهمترین مزایای این نوع گیربکس تعویض سریع تر دنده‌ها است. این موضوع زمانی دارای اهمیت است که ماشین در حال شتاب گرفتن است. زمانی که از گیربکس دو کلاچه در ماشین استفاده می‌شود باعث می‌شود افراد حاضر در ماشین هیچ شوک و تکانی که مربوط به تعویض دنده است را احساس نکند. این در حالی است که در زمان استفاده از دنده‌های دستی این تکان را افراد حاضر در ماشین احساس می‌کنند. اما یکی دیگر از ویژگی‌ها و مزایای بسیار مهم گیربکس‌های دوکلاچه این است که مصرف سوخت تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. این موضوع به این دلیل است که اتلاف نیرو در این نوع گیربکس نسبت به گیربکس‌های عادی بسیار کمتر است.

معایب گیربکس دوکلاچه

درست است مزایا و کاربرد گیربکس دوکلاچه بسیار زیاد است اما به هر حال این نوع از گیربکس‌ها نیز معایبی را با خود همراه دارند. یکی از معایب این نوع گیربکس قیمت بسیار بالای آن نسبت به گیربکس‌های معمولی و دستی است. هزینه نگهداری این نوع از گیربکس‌ها نیز بسیار بالاست به این موضوع مهم توجه کنید که هیچگاه خودتان را درگیر استفاده از گیربکس دو کلاچه ارزان ‌قیمت نکنید. زیرا استفاده از این نوع گیربکس‌ها می‌تواند یک رانندگی آزار دهنده را برای شما به همراه داشته باشد. اما یکی دیگر از معایب این گیربکس‌ها یعنی گیربکس‌های دوکلاچه، تاخیر اولین پدال گاز در ابتدای حرکت یعنی شروع حرکت است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *