قوانین رانندگی در ایران

رعایت قوانین رانندگی، یک امر الزامی

رانندگی یک امر خطیر محسوب شده و نیازمند رعایت برخی از اصول و قوانین می باشد. اگر رانندگان بخواهند این قوانین را زیر پا گذاشته و مطابق میل خود رانندگی کنند، نه تنها باعث ایجاد هرج و مرج و تصادفات وحشتناک خواهند شد؛ بلکه باید جریمه های سنگینی را هم بابت اشتباهات خود بپردازند. اما با رعایت قوانین رانندگی، هیچ یک از این اتفاقات رخ نخواهند داد. در ادامه باید گفت نه تنها رانندگان خودروهای شخصی، ملزم به رعایت قوانین هستند، بلکه رانندگان خودروهای عمومی هم باید قوانین را رعایت کنند. مثلا مراکز کرایه ماشین که ماشین های اجاره ای با راننده را در اختیار افراد قرار می دهند هم این قوانین را رعایت می کنند. حالا اگر تصمیم به کرایه ماشین دارید، با حصول اطمینان از رعایت قوانین و رانندگی مطمئن از سوی آنها، می توانید این کار را انجام دهید.

blank
قوانین رانندگی در ایران

رانندگان قانونمند حاضر در مراکز اجاره ماشین

وقتی می توانید از سایر رانندگان، انتظار رعایت قوانین رانندگی را داشته باشید که خودتان هم به این قوانین پایبند باشید. حالا اگر واقعا خودتان یک راننده منضبط بوده و به همه قوانین رانندگی متعهد و پایبند هستید، پس این حق را هم دارید که از دیگران هم چنین توقعی داشته باشید. مثلا اگر می خواهید به مراکز اجاره ماشین رفته و از آنها یک ماشین اجاره ای را برای مدت موقت کرایه کنید؛ باید ابتدا مطمئن شوید که آیا رانندگان این شرکت ها که راننده خودرو اجاره ای هستند، قوانین را رعایت می کنند یا خیر.

البته ما می توانیم این اطمینان را به شما بدهیم که رانندگان حاضر در مراکز کرایه ماشین، تمام قوانین را رعایت می کنند. اصلا قانونمند بودن، شرط اصلی برای استخدام رانندگان محسوب شده و فردی که بویی از قوانین نبرده باشد، اجازه برای ورود به مجموعه را نخواهد داشت. البته باید این نکته مهم را ذکر کنیم که فقط مراکز معتبر اجاره ماشین به استخدام چنین رانندگانی اقدام نموده اند. پس اگر واقعا دوست دارید تا خودرو اجاره ای با یک راننده آشنا به قوانین در اختیارتان قرار گیرد، باید در قدم اول به معتبرترین مراکز کرایهماشین رفته و از طریق آنها نیاز خود را برطرف سازید.

بررسی مهمترین قوانین رانندگی از لحاظ اخلاقی

این روزها کرایه ماشین، بسیار مرسوم شده است. خیلی از افراد یا شرکت ها بنا به دلایل مختلف نیاز به اخذ خودروهای اجاره ای برای مدت موقت دارند و نمی توانند از خودروهای شخصی خود استفاده نمایند، به همین دلیل راه دوم یعنی کرایه ماشین را انتخاب می کنند. خوشبختانه مراکز مطمئن زیادی وجود دارند که خودروهای اجاره ای را در اختیار همه قرار می دهند. آنها برای اینکه اعتبار خود نزد مشتریان را افزایش دهند، دستورالعمل های متعددی را اجرا نموده اند. یکی از این دستورالعمل ها، استخدام رانندگان با اخلاق و متعهد است. رانندگانی که به قوانین رانندگی نیز آشنایی کامل دارند. آنها نه تنها قوانین عملی رانندگی را اجرایی می سازند، بلکه قوانین اخلاقی را هم زیر پا نمی گذارند. در اینجا به بررسی مهمترین قوانین رانندگی از لحاظ اخلاقی خواهیم پرداخت:

بردباری

رانندگان حاضر در مراکز کرایه ماشین، تا حد ممکن صبور بوده و بردباری به خرج می دهند. آنها در رانندگی عجله نکرده و با جان شما بازی نمی کنند. به جای پرخاشگری، با صبر و حوصله رفتار کرده و جواب رانندگان بی ادب را مثل خودشان نمی دهند. بلکه تنبیه آنها را به دست پلیس می سپارند.

رعایت حقوق عابرین و سایر رانندگان

در معتبرترین مراکز اجاره ماشین، رانندگانی را خواهید دید که نه تنها در رانندگی وارد بوده و حرفه ای عمل می کنند، بلکه امور شایسته دیگری را هم انجام می دهند. آنها به حقوق عابرین پیاده و حتی حقوق رانندگان دیگر احترام گذاشته و حقی را پایمال نمی کنند. مثلا بین خطوط حرکت نکرده و از بوق مکرر برای هشدار و علامت دادن به دیگران استفاده نمی کنند.

بررسی ماشین از لحاظ فنی

بررسی ماشین از لحاظ فنی، از دیگر امور اخلاقی مهم است که از سوی رانندگان فوق صورت می گیرد. به هر حال یک راننده آگاه باید بداند که سلامت فنی خودرو از هر چیزی مهمتر است و برای اینکه شرایط لازم برای رانندگی بی خطر و مطمئن را فراهم سازد؛ باید اول از همه از سلامت خودرو اطمینان پیدا کند و بعد با آن رانندگی را آغاز نماید. در این صورت از آلوده شدن محیط شهری هم جلوگیری خواهد کرد.

اجاره ماشین با راننده یا بی راننده

رانندگانی که در مراکز کرایه ماشین، مشغول به فعالیت می باشند، نه تنها قوانین اخلاقی را رعایت می کنند؛ بلکه به قوانین کلی رانندگی هم اشراف کامل داشته و خارج از این قوانین عمل نمی کنند. بنابراین می توانید با خاطری کاملا آسوده به سوی این مراکز رفته و خودروهایشان را همراه با راننده اجاره کنید. البته به جز اجاره خودرو با راننده، امکان اجاره خودرو بدون راننده هم در این مراکز وجود داشته و می توانید آنها را بر حسب نیاز انتخاب کنید.

blank
قوانینرانندگی در ایران

نگاهی بر قوانین کلی رانندگی

حال در ادامه می خواهیم تا نگاهی داشته باشیم بر قوانین کلی رانندگی که همه رانندگان؛ حتی شما، باید آنها را رعایت کنید. یادتان نرود که رعایت قانون از هر چیزی مهمتر است:در محل ایست ممنوع، نباید پارک دوبل انجام داد.

برای حمل لوازم سنگین و خطرناک مثل آهن آلات باید ایمنی و مقررات مربوطه را رعایت نمود.

از بغل کردن بچه در حین رانندگی باید پرهیز کرد.

تنها باید از سمت چپ سبقت گرفت. نه از سمت راست، چون دید راننده از آن طرف محدود است.

خط سرعت بزرگراه، محل عبور وسایل نقلیه سنگین نیست.

در رانندگی نباید با تلفن همراه صحبت کرد یا از آن استفاده نمود؛ چون حواس راننده را پرت می کند.

هم راننده و هم سرنشینان ماشین، ملزم به بستن کمربند ایمنی می باشند.

از منطقه ورود ممنوع نباید عبور کرد.

هیچ یک از وسایل نقلیه نباید از قسمت پیاده رو عبور کنند.

در منطقه ای که دور زدن ممنوع است، نباید این کار را انجام داد.

از سرعت مجاز نباید فراتر رفت.

در حریم تقاطع ها توقف و سد معبر مجاز نیست.

استفاده از وسایل نقلیه دودزا به هیچ وجه نباید صورت گیرد.

برای خودروهای شخصی نباید از شیشه دودی و چراغ زنون استفاده کرد.

در خطوط ویژه، فقط وسایل نقلیه مجاز، حق عبور دارند.

رعایت همه قوانین از سوی مراکز اجاره ماشین

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *