هنگام کرایه ماشین به چه نکاتی باید توجه کرد؟

امروزه مراکز مختلف کرایه ماشین در اغلب کشورها، فعالیت می کنند. دلایل متعددی نیز باعث میشود افراد مختلفی برای کرایه ماشین در مدت های زمانی مختلف اقدام کنند. کسانی که سابقه اجاره خودرو داشته اند با قوانین و نکات مهم این زمینه به صورت کامل آشنا هستند. ما در این مقاله سعی خواهیم کرد نکات مهمی که پیش از کرایه ماشین باید به آن توجه کرد را در اختیار مخاطبان قرار دهیم. اساسی ترین بخش در اجاره کردن خودرو؛ نحوه تنظیم قرارداد آن می باشد. قرارداد یا سند اجاره خودرو طبق قوانین 468 تا 507 قانون مدنی کشور ثبت می شود.  مواردی که باید در متن قرارداد قید شوند، شامل مخارج، شرایط تحویل، نگهداری و غیره می باشد.

blank
اجاره ماشین

نکات مهم در قرارداد اجاره خودرو

رعایت برخی نکات در تمامی قراردادها و معاملات، اساسی ترین بخش تمام کسب و کارها است. قراردادی که جهت اجاره تنظیم می شود باید تمامی مشخصات مالک، مستاجر و اموال مورد نظر را داشته باشد. طرفین قرارداد باید تمامی جوانب را در نظر بگیرند تا از هرگونه کلاهبرداری و ضرر و زیان، جلوگیری کنند. مالک و مستاجر می بایست ضمن مطالعه تمامی شرایط و توضیحات، نسبت به امضای قرارداد اقدام کنند. تمامی مسئولیت ها و وظایف مستاجر و مالک در قبال یکدیگر نیز به صورت شفاف و صریح در بند های قرارداد، قرار می گیرد.

نکات حقوقی مهم در سند اجاره خودرو نیز شامل موارد زیر است:

تعیین مدت زمان اجاره: مدت کرایه ماشین باید به صورت دقیق از روز و ساعت تحویل خودرو، محاسبه و در قرارداد ثبت شود.

ثبت تمام مشخصات خودرو: تمامی مشخصات خودرو شامل رنگ بدنه، میزان کارکرد، مدل، سال ساخت و غیره باید به صورت دقیق و جزئی ثبت شوند.

میزان اجاره بها: میزان اجاره بها طبق کارکرد یا مدت زمان کرایه ماشین، محاسبه می شود.

وظایف مالک و مستاجر: شرکت اجاره خودرو و مستاجر به صورت توافقی می توانند وظایف متقابل خود را در قرارداد ثبت کنند. تامین مخارج پیش بینی نشده مانند خسارت، خلافی، سوخت و غیره جزو این وظایف می باشد.

ثبت شرایط فسخ قرارداد یا جریمه: طرفین قرارداد می توانند برای عدم تحویل به موقع خودرو یا عدم انجام وظایف طرفین، ضرر مالی احتمالی را محاسبه و در قرارداد ثبت کنند.

نحوه انتخاب نوع خودرو اجاره ای و مراکز معتبر رنت

قدم اول در انتخاب خودرو اجاره ای، تعیین هدف این کار به صورت واضح و دقیق می باشد. گروهی از افراد ممکن است به دلیل هزینه بالای نگهداری خودرو مانند هزینه های سوخت، استهلاک، مالیات و غیره، کرایه ماشین را به خرید آن ترجیح دهند. اغلب افراد نیز طرفدار تنوع هستند و دوست دارند در موقعیت های مختلفی از خودرو های متفاوتی استفاده کنند. دلایل دیگر اجاره خودرو ممکن است سفرهای گروهی، عروسی و مواردی از این قبیل نیز باشد.

متقاضیان اجاره خودرو پس از تعیین هدف و تمامی شرایط خود، می توانند با کمک کارشناسان مربوطه، مناسب ترین اتومبیل را برای کرایه انتخاب کنند. همانطور که میدانید در اغلب شهر های ایران هم مراکز مختلفی به ارائه خدمات اجاره خودرو یا رنت خودرو می پردازند. نکته مهم در انتخاب مراکز اجاره اتومبیل، توجه به اصالت مرکز مورد نظر می باشد. شرکت های رنت خودرو به دو دسته تقسیم می شوند:

مراکزی که به صورت اختصاصی مالک تعدادی خودرو هستند و این خودرو ها به متقاضیان اجاره می دهند.

مراکز و یا سایت های مختلف که به عنوان سرویس دهنده، مالکین خودرو و متقاضیان را به یکدیگر معرفی می کنند.

نکته مهم در انتخاب هر کدام از این دو گروه از مراکز کرایه ماشین، توجه به سابقه و مجوز فعالیت شرکت مورد نظر می باشد.

دلیل اهمیت توجه به سلامت ظاهری و فنی خودرو

متقاضی کرایه ماشین باید پیش از امضای قرارداد، خودرو مورد نظر را از نظر سلامت بدنه و فنی مورد بررسی قرار دهد. برخی از شرکت های اجاره خودرو جهت تسریع روند کار از کارشناسان فنی در این زمینه استفاده می کنند. کارشناس مربوطه پیش از عقد قرارداد، خودرو را به طور کامل بررسی کرده و سالم بودن خودرو را از نظر فنی، تایید یا رد میکند. خودرویی که از نظر فنی مشکل داشته باشد یا قطعات آن ایراد داشته باشند، تجربه رانندگی چندان مطلوبی نیز به راننده نخواهد داد. سلامت بدنه یا ظاهر خودرو نیز باید به صورت کامل بررسی شود. وجود هرگونه فرورفتگی یا خط و خش در بدنه خودرو باید در بخش مشخصات خودرو ثبت شود. اغلب متقاضیان اجاره خودرو جهت اطمینان بیشتر پیش از تحویل خودرو از بدنه، و داخل کاپوت خودرو به صورت کامل و واضح فیلمبرداری میکنند.

نحوه تعیین قیمت اجاره ماشین

مراکز رنت خودرو طبق قوانین شرکت و فرمول های مختلف، هزینه ارائه خدمات خود را محاسبه و به متقاضیان اعلام می کنند. عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت اجاره خودرو به طور کلی شامل موارد زیر می باشد:

قیمت اتومبیل: اساسی ترین عامل تعیین کننده هزینه کرایه ماشین، قیمت خود اتومبیل می باشد. خودرو های لوکس و گران قیمت اجاره بها بیشتری نیز نسبت به خودرو های معمولی دارند. هزینه اجاره خودرو در کشور هایی که میزان تورم در آنها کم است، اغلب یک قیمت مقطوع و ثابت می باشد. شرایط اقتصادی و نوسانات زیاد قیمت خودرو، موجب بالا رفتن هزینه کرایه ماشین نیز می شوند.

هزینه نگهداری و تعمیرات دوره ای: متفاوت بودن قیمت خود خودرو باعث می شود که هزینه نگهداری اتومبیل های مختلف نیز با هم تفاوت داشته باشند. بالا بودن هزینه تعمیر، تعویض قطعات و سرویس های دوره ای اتومبیل های لوکس نیز میتوانند قیمت اجاره خودرو را افزایش دهند.

استهلاک خودرو: استهلاک خودرو عاملی است که افزایش آن موجب کاهش هزینه کرایه ماشین می شود. میزان استهلاک یا کارکرد خودرو هر چقدر بیشتر باشد باعث کمتر شدن قیمت آن از خودروهای جدید و صفر می شود.

تعیین قیمت بر اساس زمان و کیلومتر: مدت زمان اجاره خودرو و کیلومتری که در قرارداد قید می شود، هزینه نهایی را تحت تاثیر قرار می دهند. لازم به ذکر است که برخی مراکز برای دوره های زمانی بلند مدت، تخفیف های مختلفی در نظر می گیرند.

تعیین قیمت اجاره خودرو بر اساس اجاره کردن اتومبیل با راننده یا بدون راننده.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *