علل مهم و تاثیرپذیر روی قیمت خودرو اجاره ای

قیمت ماشین های اجاره ای، متفاوت از هم

یکی از کسب و کارهایی که در این روزها رواج یافته، اجاره اتومبیل است. مراکزی برای این منظور در بخش های گوناگون کشور مستقر شده اند که کار اصلی آنها، اجاره دادن ماشین های مختلف به افراد است. مثلا ممکن است فردی نیاز به استفاده از یک خودروی لوکس داشته باشد، اما به هر دلیلی نتواند این خودرو را خریداری کند؛ پس به سراغ اجاره ماشین لوکس رفته و با این کار، نیاز خود به چنین خودرویی را مرتفع می سازد. آنچه که در ادامه می خواهیم به آن بپردازیم، قیمت کرایه ماشین است.

ممکن است شما به مجموعه ای که ماشین های اجاره ای را در اختیار دیگران قرار می دهد؛ مراجعه کرده و قیمت های متفاوتی را پیش روی خود ببینید. اینجاست که از خود می پرسید چرا قیمت ها با هم فرق دارند. حتی ممکن است دو ماشین مشابه هم را مشاهده کنید که قیمت آنها با هم فرق دارد. در نتیجه یک علامت سوال بزرگ در ذهنتان شکل گرفته و باز هم می پرسید مگر امکان دارد که دو خودرو دارای قیمت های متفاوت با یکدیگر باشند؟ ما می گوییم بله امکان دارد. اما اینکه چه چیزی باعث این اتفاق می شود را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

blank
قیمت کرایه ماشین

عوامل مهم و موثر بر روی قیمت کرایه ماشین

همانطور که گفته شد قیمت کرایه ماشین، یکسان نبوده و رینج های مختلفی را شامل می گردد. اما آنچه که می خواهیم بدانیم، این است که چرا قیمت ها با هم فرق دارند؟ یا اصلا چه عواملی باعث می شوند تا قیمت خودروهای اجاره ای، متفاوت از هم باشد؟ اگر مایلید تا پاسخ این سوالات را بدانید، در ادامه با ما همراه باشید که به بررسی جواب ها خواهیم پرداخت:

ایرانی یا خارجی بودن ماشین

اگر بخواهید یک ماشین خارجی را اجاره کنید، مسلما باید بیشتر دست به جیب شده و مبلغ بیشتری را هم پرداخت نمایید. چرا؟ چون قیمت کرایه ماشین خارجی از قیمت کرایه ماشین ایرانی، خیلی بیشتر است. مثلا خودرویی مثل بنز از قیمت اجاره ای بالاتری نسبت به خودروی پژو برخوردار می باشد.

مدل کرایه ماشین

به عنوان مثال ماشینی مثل ام وی ام دارای مدل های گوناگونی است. در یک طرف، ام وی ام 110 قرار داشته و در طرف دیگر هم ام وی ام 315 قرار دارد. هر کدام از خودروها شاید متعلق به شرکت مدیران خودرو باشند؛ اما با توجه به مدل های متمایزی که دارند، قیمت اجاره ای متفاوتی هم خواهند داشت.

سال تولید

سال تولید خودرو هم از دیگر عوامل موثر بر قیمت کرایه ماشین می باشد. خودرویی که در چند سال قبل مثلا 5 سال قبل ساخته شده، با خودرویی که به تازگی از خطوط تولید گذر کرده، قیمت متفاوتی از لحاظ اجاره خواهد داشت. چرا؟ چون یک خودروی قدیمی، استهلاک بیشتری داشته و کارایی آن هم به نسبت خودروی جدید، کمتر است.

میزان مسافت

خودروهایی که برای طی مسافت های درون شهری انتخاب می شوند، با توجه به اینکه کیلومتر کمتری را نشان می دهند، قیمت ارزان تری هم خواهند داشت. اما خودروهایی که برای طی مسافت های برون شهری انتخاب می گردند، قیمت اجاره ای بالاتری دارند.

blank
عوامل موثر در قیمت کرایه ماشین

تخفیف های دوره ای کرایه ماشین

ممکن است به دلیل تغییر فصل، تخفیفاتی بر روی قیمت کرایه ماشین اعمال گردد. این تخفیفات منجر به کاهش قیمت نهایی شده و در نتیجه به نفع شما خواهند بود.

مدت زمان کرایه ماشین

مدت زمان کرایه ماشین هم بی تاثیر در قیمت آن نیست. اگر بخواهید خودرو را فقط برای چند ساعت اجاره کنید، با توجه به اینکه مدت زمان آن از یک روز کمتر است، پس مبلغ کمتری هم بابت آن پرداخت خواهید کرد. ولی خودرویی که برای یک روز یا بیشتر اجاره داده می شود، طبیعتا قیمت اجاره ای بیشتری را هم به خود اختصاص خواهد داد.

کرایه ماشین بدون راننده یا با راننده

بسته به اینکه اجاره خودرو بدون راننده بخواهید یا اجاره خودرو با راننده، قیمت ها متفاوت خواهند بود. برای خودرو با راننده باید مبلغ بیشتری بپردازید؛ چون هزینه کرایه راننده هم به آن اضافه می شود.

میزان خسارات وارده بر ماشین

ممکن است به دلیل کم توجهی و یا به هر علت دیگر، تصادفی رخ دهد و خساراتی بر ماشین وارد گردد. اینجاست که باید خود را آماده کرده و مبلغ بیشتری را پرداخت کنید. در هر حال تا وقتی که خودرو در دست شماست، شما مسئول آن شناخته شده و باید تمام خسارات را از لحاظ مالی جبران نمایید.

شهر محل زندگی

شاید خیلی از افراد ندانند که حتی شهر محل زندگی هم بر روی قیمت کرایه ماشین، تاثیرگذار می باشد. اما حقیقت این است که حتی شهر محل سکونت هم در این موضوع، دخیل می باشد. مثلا در کلانشهرها که هزینه های زندگی به مراتب بالاتر است، بی شک قیمت کرایه ماشین هم بیشتر خواهد بود.

خدمات مازاد

اگر درخواست خدمات مازد و اضافه را از شرکت اجاره خودرو داشته باشید، پس باید مبالغی را هم به این خدمات اختصاص دهید. ممکن است شما درخواست زنجیر چرخ داشته باشید، پس در این حالت باید بیشتر خرج کنید تا موفق به دریافت این خدمات شوید.

عودت به موقع ماشین

ساعت تحویل و عودت ماشین در قرارداد ذکر شده است و شما باید به این زمان ها پایبند باشید. اگر به موقع ماشین را عودت دادید که چه بهتر، شامل افزایش قیمت نخواهید شد. اما اگر این موضوع را پشت گوش انداخته و حتی یک ساعت دیرتر ماشین را تحویل دهید؛ پس باید جبران کرده و هزینه تاخیر را هم پرداخت کنید.

میزان سلامت و کیفیت ماشین

شاید ماشین یا خودرویی که در اختیار شما قرار داده می شود، از لحاظ فنی دچار مشکلات ریزی باشد؛ اینجاست که باید قیمت کرایه ماشین، کمتر در نظر گرفته شود. اگر شرکت این موضوع را جدی نگیرد؛ باید به آن یادآور شوید تا مبادا هزینه بیشتری را پرداخت کنید. هر چقدر ماشین از میزان سلامت و کیفیت بیشتری برخوردار باشد، به همان اندازه دچار افزایش قیمت شده و برعکس این قضیه نیز وجود دارد.

جریمه های متعلق به ماشین

شاید یک ماشین دارای جریمه های سنگینی باشد و دردسر ناشی از آن، گریبان شما را بگیرد. اینجاست که باید حتما مراتب را به شرکت اطلاع داده تا از قیمت کرایه ماشین کاسته شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *