چه کسانی باید خودرو اجاره کنند؟

چه کسانی باید خودرو اجاره کنند؟

کرایه ماشین یکی از امکانات جدید در دنیا محسوب می شود که توانسته بخش خاصی از نیازها را پاسخ دهد. کرایه ماشین می تواند امکان بهره مندی از امکانات انواع خودرو را با هزینه ای کمتر در اختیار افراد مختلف جامعه قرار دهد. بنابراین یکی از اصلی ترین گروه های هدف اجاره ماشین افرادی هستند که توان خرید خودرو مورد نظر را ندارند و بر اساس این مفهوم امکان بهره مندی از امکانات آن خودرو برای مدت مشخص با هزینه ای بسیار پایین تر را پیدا می کنند. اما بگذارید کمی دقیق تر در این باره توضیح دهیم. در واقع ما در ادامه می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که نیاز کدام دسته از افراد گروه می تواند به واسطه کرایه ماشین برطرف شود. شاید شما هم جزئی از این گروه ها باشید و خودتان ندانید!

چرا ماشین؟!

وقتی می خواهیم بدانیم کرایه ماشین چه کارکردی دارد و چه نیازهایی را می تواند پاسخ دهد، بهتر است ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که خودرو یا ماشین در جامعه چه کاربردهایی دارد؟

اولین نکته و شاید کلی ترین پاسخی که به ذهن ما می رسد این است که خودرو وسیله ای برای جا به جایی انسان ها محسوب می شود که می تواند انسان را از نقطه به نقطه ای دیگر برساند. بنابراین اصولا این گونه تصور می شود که تنها کارکرد خودرو همین است. اما واقعیت در جامعه امروز این چنین نیست.

در واقع اگر هدف تنها جا به جایی باشد ده ها وسیله مختلف از جمله وسایل حمل و نقل عمومی در جامعه تعریف شده است که می تواند نقش جا به جایی را بر عهده بگیرد. این که یک فرد با وجود این چنین امکاناتی همچنان تصمیم به خرید خودرو و مالکیت آن دارد بنابراین نشان می دهد که خودرو نقشی دیگر در کنار هدف جابه جایی به خود گرفته است.

نکته اول در این موضوع، راحتی است. در واقع انسان همواره به دنبال راحتی است. از این رو دوست دارد در ماشین شخصی خود و در فضایی خصوصی تردد کند. این خود نمونه ای از راحتی محسوب می شود. اما چالشی که وجود دارد این است که انسان رفته رفته به دنبال راحتی های بیشتری می گردد. این راحتی در امکاناتی است که قرار است در این فضای خصوصی وجود داشته باشد. همین جاست که یکی از تفاوت اصلی میان خودرو های مختلف مشخص می شود و یکی از معیارهای قیمت گذاری دقیقا در همین مفهوم امکانات نهفته است.

مفهوم اجاره خودرو

نکته دیگری که در اینجا وجود دارد این است که امروزه خودرو به عنوان یک معیار اجتماعی شناخته می شود. یعنی جامعه افراد را بر اساس معیارهای مختلفی قضاوت می کنند که یکی از این معیارها همان خودرو است. جامعه صرف مالکیت یک خودرو یا رانندگی یک خودرو خاص می تواند ارزش و احترام خاصی برای فرد قائل شود و این واقعیتی انکار ناپذیر در  جامعه امروز محسوب می شود.

بنابراین کاملا مشخص است که خودرو در جامعه ای که زندگی می کنیم مفهومی فراتر از وسیله ای برای جابه جایی محسوب می شود. مفهومی که می تواند حتی باعث شود زندگی فرد تغییر بنیادی کند. حال بر اساس این توصیف احتمالا می توانیم تا حدودی کارکرد کرایه ماشین را تصور کنیم و به صورت مشخص کنیم که چه گروه از افراد می توانند به عنوان متقاضیان استفاده از این چنین امکانی باشند.

blank

تا به اینجا دانستیم که خودرو کارکردی فراتر از چیزی که تصور می کردیم در جامعه دارد. همین کارکردها باعث شده است که صنعت خودرو سازی روز به روز گسترده تر شود و همچنان درصد بالایی از افراد جامعه به دنبال خرید و مالکیت خودرو باشند. اما واقعیت تلخی که در این بین وجود دارد این است که هزینه خرید خودرو به قدری افزایش پیدا کرده است که امکان خرید ساده ترین مدل های آن نیز برای بسیاری از افراد جامعه سخت و سنگین شده است. کرایه ماشین این امکان را ایجاد کرده است که اقشار مختلف جامعه نه تنها بتوانند از ساده ترین مدل های خودرو بلکه از به روز ترین این وسائل نیز با کمترین هزینه ها بهره مند شود و به هدف و نیاز خود برسند.

این هدف و نیاز را می توان در چند گروه دسته بندی کرد. گروه اول کسانی هستند که صرفا به دنبال همان کارکرد اصلی خودرو می باشند. یعنی می خواهند از نقطه ای به نقطه ای دیگر جا به جا شوند و صرفا به دنبال داشتن یک فضای شخصی و خصوصی در این مسافت می گردند. یعنی فردی می خواهد برای مدتی به مسافرت برود و دوست دارد در این مسافرت از فضای شخصی برخوردار شود. کرایه ماشین این امکان را در اختیار او قرار می دهد که بتواند این موقعیت را به دست بیاورد.

کرایه ماشین و کسانی که از آن بهره می برند

گروه دیگر افرادی هستند که می خواهند در طی این جا به جایی احساس راحتی بهتری داشته باشند. یعنی دوست دارند تجربه استفاده از امکاناتی را داشته باشند که در حال حاضر به روزترین امکانات در دنیا محسوب می شود. این نیاز به نوعی یک نیاز روحی و درونی است. کرایه ماشین این موقعیت را در اختیار این افراد قرار می دهند که بتوانند برای یک بار هم که شده فارغ از موقعیت اجتماعی و اقتصادی که دارند به آرزوی خود برسند. مثلا فردی می خواهد در روز عروسی روزی خاطره انگیز را برای خود و همسرش رقم بزند. کرایه ماشین می تواند اصلی ترین ابزار تحقق این خاطره زیبا باشد.

blank
کرایه ماشین

گروه سوم کسانی هستند که به هر دلیل به دنبال کسب اعتبار اجتماعی در موقعیت خاص هستند. این افراد برای کسب این اعتبار لازم است که نوعی دیگر در جامعه حاضر شوند. رانندگی یک خودرو گران قیمت یا سوار شدن بر آن می تواند این موقعیت را برای این گروه فراهم بیاورد. کرایه ماشین دقیقا همین کار را می کند.

اما دسته آخر کسانی هستند که خودشان توانایی خرید و مالکیت بهترین خودرو ها را دارند. این افراد صرفا از این جهت به دنبال کرایه ماشین می روند که نمی خواهند خودرو یا خودروهای خودشان را در موقعیت خطر و ریسک رانندگی در موقعیت های مختلف قرار دهند. به بیان ساده تر امروز خودرو به عنوان یک سرمایه پرریسک شناخته می شود. یک تصادف ساده می تواند ضرر بسیاری به بار بیاورد. کرایه ماشین می تواند این ریسک را تا حد زیادی تحت کنترل قرار دهد و آن را برای این دسته از افراد به شکل معقولانه تری تعریف کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *