هنگام رانندگی در جاده های لغزنده به چه نکاتی توجه کنیم؟

رانندگی در جاده های لغزنده

رانندگی در جاده های لغزنده می تواند بسیار چالش برانگیز باشد و توجه ویژه ای را می طلبد. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

سرعت خود را کاهش دهید

وسیله نقلیه خود را کاهش دهید تا کنترل وسیله نقلیه خود را از دست ندهید. کاهش سرعت نیز به توقف خودرو در مواقع اضطراری کمک می کند.

افزایش فاصله

فاصله بین وسیله نقلیه خود و سایر وسایل نقلیه در جاده را افزایش دهید. این به جلوگیری از هرگونه برخورد در صورت ترمز ناگهانی کمک می کند.

با احتیاط از ترمز استفاده کنید

از ترمزها با احتیاط استفاده کنید زیرا به هم زدن پدال ترمز می تواند منجر به لغزش شود. سعی کنید با پایین آوردن دنده ها از ترمز موتور استفاده کنید.

blank

چسبندگی مناسب را حفظ کنید

فرمان را به درستی در دست بگیرید و وضعیت مناسب را برای کنترل بهتر وسیله نقلیه خود حفظ کنید.

از چراغ های جلو استفاده کنید

از چراغ های جلو و عقب برای افزایش دید وسیله نقلیه خود برای سایر رانندگان در جاده استفاده کنید.

از حرکات ناگهانی خودداری کنید

از هرگونه حرکت ناگهانی با فرمان یا ترمز خودداری کنید. هر حرکت ناگهانی می تواند منجر به از دست دادن کنترل خودرو شود.

هوشیار و مراقب باشید

چشم ها و گوش های خود را کاملا باز نگه دارید و نسبت به هرگونه تغییر در وضعیت جاده یا ترافیک هوشیار باشید.

اجتناب از حواس پرتی

از استفاده از تلفن یا هر عامل حواس پرتی در حین رانندگی در چنین جاده هایی خودداری کنید. مهم است که تمرکز خود را روی جاده حفظ کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی شرکت کیا

استفاده از لاستیک های زمستانی

استفاده از لاستیک های زمستانی در جاده های لغزنده توصیه می شود زیرا این لاستیک ها به گونه ای طراحی شده اند که چسبندگی و چسبندگی بهتری بر برف و یخ داشته باشند.

در گوشه ها احتیاط کنید

به آرامی به نوبت بپیچید و هنگام دور زدن گوشه ها احتیاط کنید. تغییر جهت ناگهانی می تواند باعث سر خوردن خودرو شود.

مراقب یخ سیاه باشید

یخ سیاه لایه نازکی از یخ است که تقریباً در جاده قابل مشاهده نیست. معمولاً بر روی پل ها، روگذرها و مناطق سایه دار یافت می شود. مراقب یخ سیاه باشید و سرعت خود را در چنین مناطقی کاهش دهید.

اجتناب از فرمان بیش از حد

فرمان بیش از حد می تواند باعث از دست دادن کشش و سر خوردن خودرو شود. اگر وسیله نقلیه شروع به سر خوردن کرد، به آرامی دریچه گاز را کم کنید و در جهتی که می خواهید خودرو حرکت کند، هدایت کنید.

ترمزهای خود را بشناسید

اگر وسیله نقلیه شما دارای ترمز ضد قفل (ABS) است، طبق دستور سازنده از آنها استفاده کنید. اگر ترمزهای استاندارد دارید، سعی کنید آنها را به آرامی پمپ کنید تا از قفل شدن چرخ ها و ایجاد لغزش جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: برترین خودرو های برقی دنیا

در خانه بمانید

اگر هوا خیلی بد است و نیازی به رانندگی نیست، در خانه بمانید. بهتر است سفر خود را به تعویق بیندازید تا خطر تصادف در جاده.

شیشه جلوی خود را تمیز نگه دارید

اطمینان حاصل کنید که شیشه جلوی شما تمیز و عاری از هرگونه مانعی است که می تواند دید شما را مختل کند. خاک، برف و یخ می تواند دیدن جاده پیش رو را سخت تر کند.

صبور باشید

کاهش سرعت و توقف وسیله نقلیه در جاده های لغزنده بیشتر طول می کشد. از حرکات ناگهانی خودداری کنید و در حین رانندگی به سمت مقصد صبور باشید.

وسیله نقلیه خود را بررسی کنید

مطمئن شوید که ترمزها، لاستیک ها و چراغ های وسیله نقلیه شما در شرایط خوبی کار می کنند. یک وسیله نقلیه که به خوبی نگهداری می شود کمتر احتمال دارد که لغزنده یا کنترل خود را از دست بدهد.

کنترل خود را حفظ کنید

هر دو دست خود را روی فرمان نگه دارید و از هرگونه حواس پرتی که می تواند تمرکز شما را از رانندگی دور کند اجتناب کنید. حفظ کنترل وسیله نقلیه شما کلید ایمن ماندن در جاده های لغزنده است.

از تپه ها اجتناب کنید

در صورت امکان سعی کنید از رانندگی در سربالایی یا سرازیری در جاده های لغزنده خودداری کنید. اگر مجبور به رانندگی در یک زمین تپه ای هستید، آن را آهسته و پیوسته طی کنید.

در جریان باشید

قبل از حرکت، وضعیت آب و هوا و جاده را بررسی کنید. در مورد هرگونه تغییر در آب و هوا، بسته شدن جاده ها یا تصادفات در منطقه خود مطلع باشید.

رانندگی در جاده های لغزنده نیاز به احتیاط، صبر و غریزه خوب رانندگی دارد. با رعایت این نکات می توانید خطر تصادفات را کاهش دهید و در جاده ایمن بمانید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *