هر آنچه لازم است درباره استعلام خلافی خودرو و روش‌های پرداخت آن بدانید

blank

خلافی به معنی اقدامات خلاف قانونی است که با خودرو انجام شده و در تعریف عامیانه، جریمه‌های خودرو است که بخشی از آن‌ها به دلیل اطلاع رسانی از طریق سامانه‌های پیامکی اعلام و بخشی دیگر به دلیل قدیمی بودن یا عدم دریافت پیامک، پرداخت نشده باقی می‌مانند. هر خودرو با پلاکی مشخص، پرونده‌ای از خلافی در راهنمایی رانندگی دارد که در صورت عدم پرداخت به موقع آن‌ها جریمه خواهد شد. به علاوه در صورتی که پرداخت خلافی‌ها به موقع انجام نشده باشد در زمان تعویض پلاک یا فروش خودرو با مشکل بر می‌خورید، بنابراین رسیدگی به موقع به خلافی‌ها موضوعی بسیار با اهمیت است. به دلیل اهمیت این موضوع این مطلب از رستارنت را به بررسی آن اختصاص داده‌ایم. با ما همراه باشید تا هر آنچه لازم است درباره استعلام خلافی خودرو و روش‌های پرداخت آن بدانید را به شما توضیح دهیم.

خلافی خودرو دقیقا به چه معناست؟

هر گونه نقض قوانین رانندگی یا اقدامی که باعث جریمه وسیله نقلیه شود را در اصطلاح خلافی خودرو می‌نامند. خلافی باید توسط پلیس راهنمایی و رانندگی یا دوربین‌های مخصوص ثبت شده باشند و مدارک مستند آن‌ها در پرونده خودرو موجود باشد. همچنین جریمه‌ای به عنوان خلافی محسوب می‌شود که میزان مشخصی از لحاظ نقدی داشته باشد، در واقع با پول قابل پرداخت باشد. برای مثال نمره منفی گواهینامه صرفا شامل راننده است و در تمدید گواهینامه او را به چالش می‌اندازد و در صورتی که بابت نمره منفی، جریمه‌ای صورت نگرفته باشد، خلافی محسوب نخواهد شد. جریمه‌هایی که منجر به خلافی خودرو می‌شوند تا مدت زمان مشخصی قابل پرداخت هستند و بعد از گذشت زمان، بسته به نوع خلاف مقدار آن افزایش پیدا می‌کند. عدم استعلام به موقع خلافی و بی‌توجهی به پرداخت جریمه‌ها مشکلات زیادی به همراه دارد، بنابراین بهتر است هر چند وقت یکبار جریمه‌ها را استعلام گرفته و به موقع پرداخت کنید.

استعلام خلافی خودرو چه اهمیتی دارد؟

اهمیت استعلام به موقع خلافی خودرو و اطلاع از مبلغ و میزان آن برای پرداخت به موقع بسیار زیاد است. در صورت عدم انجام این کار و بالا رفتن میزان جریمه، این امکان وجود دارد که پلیس در اولین جریمه، خودروی شما را توقیف کند. همچنین در صورتی که جریمه و خلافی پرداخت نشده داشته باشید و به هر دلیل، خودرو به پارکینگ منتقل شود، تا زمانی که جریمه پرداخت نشود امکان آزادسازی آن را نخواهید داشت و این موضوع زمانی که مبلغ خلافی به دلیل روی هم رفتن بالا باشد، دردسرساز خواهد شد.

استعلام خلافی خودرو و میزان جریمه‌ها در زمان خرید و فروش خودرو هم اهمیت دارد. به عنوان یک خریدار، در صورتی که قبل از قولنامه خودرو جریمه‌ها را استعلام نگرفته باشید، مالک قبلی دیگر مسئولیتی بابت پرداخت نخواهد داشت و خود شما موظف به پرداخت میزان جریمه و کل مبلغ خلافی هستید. بنابراین چه به عنوان مصرف کننده و چه به عنوان خریدار یا فروشنده خودرو بهتر است این کار را جدی بگیرید.

روش‌های مختلف استعلام خلافی خودرو

همان‌طور که گفته شد این مطلب به هر آنچه لازم است درباره استعلام خلافی خودرو و روش‌های پرداخت آن بدانید، اختصاص دارد، بنابراین در این بخش قصد معرفی روش‌های مختلف استعلام خلافی و راه‌های پرداخت آن را داریم که عبارتند از:

  • مراجعه به دفاتر پلیس 10+

مالکین خودرو با مراجعه به این مراکز می‌توانند، برگه جریمه خود را دریافت کنند. بعد از دریافت برگه جریمه باید مبلغ آن را به صورت اینترنتی یا از طریق نزدیک‌ترین بانک پرداخت کرد. البته دریافت جریمه از این مراکز در صورتی امکان‌پذیر است که مبلغ جریمه کمتر از یک میلیون تومان باشد. استعلام مبالغ بالاتر از طریق راهنمایی رانندگی قابل انجام است.

  • استعلام خلافی با پلاک

در این روش استعلام کافی است با سرشماره 88288888 تماس بگیرید و بعد از وارد کردن شماره پلاک، میزان خلافی را مشخص کنید. این روش صرفا استعلام گیری است و امکان پراخت جریمه با استفاده از آن وجود ندارد.

  • سایت راهور ناجا

سایت راهور ناجا دیگر امکان استعلام خلافی است. در بخش مخصوص خلافی این سایت می‌توانید بارکد کارت خودرو را وارد و خلافی را استعلام بگیرید. این سایت درگاه پرداخت هم دارد تا با استفاده از آن جریمه‌ها را به طور کامل پرداخت کنید. پرداخت جریمه‌ها از طریق این منبع پس از 72 ساعت تایید می‌شوند.

  • استعلام خلافی با اپلیکیشن

در کنار سایت امکان استعلام و پرداخت خلافی از طریق اپلیکیشن راهور هم وجود دارد. البته به غیر از اپلیکیشن راهور، بسیاری از اپلیکیشن‌های دیگر هم قابلیت استعلام خلافی و پرداخت آن را دارند.

  • استعلام با پیامک

روش دیگر استعلام خلافی خودرو که صرفا استعلام است و امکان پرداخت با استفاده از آن وجود ندارد، ارسال شماره پشت کارت خودرو به سرشماره 1101202020 است. پس از تایید مراحل خواسته شده، میزان جریمه و تاریخ آن برای راننده ارسال می‌شود.

اجاره خودرو
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *