مالیات خودرو های خارجی در ایران

مالیات خودرو های خارجی در ایران

مالیات خودرو های خارجی در ایران :یکی از مواردی که بیشتر خریداران قبل از خرید خودرو توجه ندارند، مالیات خودرو های خارجی در ایران است. پس از خرید باید مبالغ بسیار بالای مالیات مواجه می شوند. با ما همراه باشید تا به مالیات خودرو های خارجی در ایران بپردازیم.

مالیت خودرو وارداتی چیست؟

مالیات یکی از موارد جدید بود که برای اولین بار در سال ۱۴۰۰ تصمیم به اجرایی آن گرفته شد و بخشی از بودجه دولت از طریق مالیات خودروهای وارداتی تامین می شود. قبل از سال ۱۴۰۰ مالیات خاصی خودروها نداشتند اما با توجه به کسری بودجه های اخیر، از این روش برای خودرو ها مالیات می گیرند که در ادامه بررسی می کنیم.

قوانین مالیات خودرو های میلیاردی

مالیات خودرو های میلیاردی بر اساس تاریخ ساخت میلادی آن ها به صورت دقیق محاسبه می شود که معمولاً در هر سال تا پایان فروردین ماه توسط اداره امور مالیاتی اعلام می شود. خودرو های سواری و وانت های دوکابین مشمول مالیات های یک درصدی هستند. در نظر داشته باشید دولت هر سه سال یک بار قیمت پایه مالیات را افزایش می دهد.

اگر خودرویی بیش از سطح تعیین شده در سال ۱۴۰۲ خریده باشید، مشمول مالیات آن سال و سال های بعدی خواهید شد. اگر خودرو کمتر از ارزش سطح تعیین شده خریداری کنید، مشمول پرداخت مالیات نخواهید بود.

بیشتر بخوانید: اجاره خودرو بدون راننده

مالیات خودرو های خارجی در ایران

مالیات خودرو های لوکس اجاره ای

مالیات خودرو های خارجی در ایران بر اساس ارزش آن ها  نظر گرفته می شود. اگر قصد اجاره خودرو های کرایه ای را دارید، دیگر نیازی به پرداخت مالیات سالانه نخواهد بود. صرفا با پرداخت کرایه می توانید بدون مشکلاتی اعم از مالیات، ایرادات فنی و غیره خودرو مدنظر را استفاده نمایید.

برای استفاده از خدمات اجاره خودرو های لوکس و خودرو های وارداتی می توانید به سایت راسارنت مراجعه کرده و یا از طریق کارشناسان این سایت استعلام قیمت نمایید.

مالیات خودرو های در سال های 1401 و 1402

در سال ۱۴۰۱ خودروهای لوکس با ارزش 1.5 میلیارد تومان باید به صورت متوسط یک درصد مالیات بپردازند. خودروهای بیش از ۳ میلیارد تومان حدود ۲ درصد مالیات و خودروهای گرانقیمت بیش از ۴.۵ میلیارد تومان باید حدود ۳ درصد مالیات پرداخت کرده و در نهایت خودرو هایی که بیش از ۴ میلیارد تومان ارزش دارند، باید حدود ۴ درصد مالیات نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان پرداخت نمایند. برای مشخص کردن دقیق هزینه های مالیات می توانید از سایت راسارنت کسب اطلاعات نمایید.

روش های استعلام مالیات خودرو

روش های مختلفی برای استعلام مالیات خودرو های خارجی در ایران وجود دارد. می توانید از طریق سایت خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی، سایت سایت شهرداری استان محل سکونت و غیره اقدام به استعلام قیمت و پرداخت آنلاین نمایید. در این سایت ها مالیات به صورت آنلاین محاسبه شده و با توجه به درگاه های پرداخت می توانید پرداخت نمایید.

موارد حائز اهمیت در خرید خودرو لوکس

برای خرید و فروش باید اظهارنامه مالیاتی را تسلیم خریدار نمایند اما برای صدور اظهارنامه مالیاتی باید برگ سبز خودرو، شناسنامه و کارت ملی فروشنده و مدارک شناسایی مالکیت خودرو را آماده نمایید تا اظهارنامه مالیاتی صادر و تسلیم خریدار شود.

یکی از مجموعه های معتبر در زمینه اجاره خودرو، مجموعه راسارنت بود که خودرو های با کیفیت را برای کاربران ارائه می‌ نماید. می ‌توانید خودرو های لوکس و برترین خودرو های جهان را از مجموعه راسارنت اجاره نمایید. برای اهدافی مانند مراسم های عروسی و مهمانی ها، سفر های درون شهری و سفر های بین شهری استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: اجاره ماشین عروس

مالیات خودرو های خارجی در ایران

جمع بندی

به صورت کلی ۱ الی ۴ درصد مالیات برای خودرو های لوکس مالیات در نظر گرفته شده است که از طریق درگاه های ذکر شده می ‌توانید محاسبه و پرداخت نمایید. در زمان خرید و فروش برگه اظهارنامه مالیاتی خودرو الزامی است. طبق پیش بینی های انجام شده مقدار مالیات برای خودروها بیش از ۳ میلیارد تومان بوده و خودرو هایی کمتر از ۳ میلیارد تومان معاف از مالیات هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مالیات خودرو ها به سایت راسارنت مراجعه کرده و کسب اطلاع نمایید.

اگر قصد مالیات خودرو های خارجی در ایران، خودرو های ملی و تولید داخل را دارید، یکی از بهترین گزینه ها استفاده از خدمات سایت حمل و نقل اجاره خودرو راسارنت است. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *