صورت حساب و قرارداد رسمی برای اجاره خودرو

صورت حساب و قرارداد رسمی برای اجاره خودرو

اجاره خودرو از جمله خدمات جدیدی اجتماعی در دنیا محسوب می شود که توانسته بخش مهمی از نیازهای اجتماعی را برطرف کند. اما درست مانند هر رابطه اجتماعی که در جامعه وجود دارد، در این جا نیز لازم است از قواعد و چارچوب های قانونی پیروی شود. عمده این قوانین تحت عنوان قرارداد اجاره ماشین در شکل های مختلف ذکر می شود.

از طرف دیگر برای این که این رابطه قانونی به درستی شکل بگیرد و امکان بررسی صحت قرارداد اجاره ماشین به صورت قرارداد بلند مدت یا کوتاه وجود داشته باشد لازم است که طرفین نسبت به تنظیم صورتحساب رسمی اقدام کنند. در ادامه بیشتر با قرارداد اجاره ماشین  و صورت حساب رسمی آشنا خواهیم شد. با ما در ادامه همراه باشید.

blank
قرارداد اجاره ماشین

مزایای قرارداد رسمی

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که عنوان ” قرارداد ” با عنوان ” قرارداد رسمی ” از نظر قانونی کاملا متفاوت است. در واقع از دیدگاه قانون اسناد به دو بخش رسمی و غیر رسمی تقسیم می شود. اسناد رسمی آن دسته از اسنادی است که در حضور نماینده تعیین شده از طرف قانون تدوین و ثبت شود و اسناد رسمی آن هایی هستند که این ویژگی را نداشته باشند.

به طور مثال یک سند تک برگ ملک را سند رسمی می دانیم. چرا که در حضور نماینده قانون و توسط دولت صادر شده است. اما یک قولنامه که در بنگاه معاملاتی تدوین و امضا می شود را سند غیر رسمی می دانند.

تفاوت اصلی این دو نوع سند اینجاست که وجه قانونی سند رسمی در برابر قانون و دادگاه بسیار بالاتر از یک سند غیر رسمی است. با وجود این که سند غیر رسمی قابل استناد است اما هیچ گاه قانون اعتبار آن را بالاتر از یک سند رسمی نمی داند.

بنابراین اولین مزیت یک قرارداد رسمی اجاره ماشین این است که از نظر قانونی کاملا قابل استناد و بررسی است و در دعوی های پیش آمده دادگاه به این قرارداد توجه بالایی نشان می دهد و آن را به عنوان شاخص معرفی می کند.

لزوم بستن قرارداد رسمی

اما بگذارید کمی دقیق تر بیان کنیم. زمانی که شما اقدام به کرایه ماشین به هر دلیل می کنید، بدین معنی است که قرار است شما برای مدت مشخصی در ازای پرداخت هزینه ای مشخص از امکانات خودرویی به صورت کامل یا محدود برخوردار شوید.

این اصل و اساس قرارداد اجاره ماشین عروس یا هر نوع اجاره خودرو محسوب می شود. اما در این بین نکات ریزی وجود دارد که عدم توجه به آن می تواند باعث ایجاد انواع تعارضات مختلف شود.

به طور مثال هزینه سوخت خودرو بر عهده کدام طرف است؟ آیا هزینه خورد و خوراک راننده نیز بر عهده مستاجر خواهد بود؟ در صورت استفاده از بیمه بدنه یا شخص ثالث مستاجر باید چند درصد خسارت بپردازد؟

در صورت عودت خودرو خارج از زمان توافق شده چه خسارتی تعیین می شود؟ این ها همه مواردی است که  در یک قرارداد اجاره خودرو بدون راننده یا با راننده ذکر می شود. هر چه این موارد دقیق تر باشد همانقدر احتمال ایجاد تعارض قانونی کمتر خواهد شد. این مزیت اصلی استفاده از قرارداد اجاره ماشین رسمی است.

دلایل استفاده از صورتحساب رسمی

تا به اینجا دانستیم که چرا استفاده از  قرارداد اجاره ماشین رسمی توصیه می شود و چه کارکرد هایی می تواند داشته باشد. یکی از مسائل مهمی که در این بین وجود دارد این است که معمولا در این قرارداد باید صورت حساب رسمی درج شده باشد تا هزینه به صورت دقیق و با جزئیات کامل مشخص شده باشد.

اگر بخواهیم ساده تر توضیح دهیم صورتحساب رسمی، فاکتوری است که نشان می دهد چه خدمات یا محصولاتی در ازای چه هزینه ای به مشتری ارائه شده است. در واقع صورتحساب رسمی برای تایید معامله میان دو طرف صادر می شود که در نهایت به تایید سازمان مالیاتی کشور می رسد. نکته مهم اینجاست که یک صورت حساب رسمی باید شامل مشخصات کامل خریدار و فروشنده، مهر و امضای فروشنده و شماره سریال صورتحساب باشد.

از جمله دلایل اصلی استفاده از صورت حساب رسمی در یک قرارداد اجاره ماشین این است که وضعیت مالی این قرارداد مشخص شود و دقیقا ذکر شود که چه هزینه ای به چه صورت پرداخت شده یا خواهد شد. همچنین بر اساس این صورت حساب است که سازمان مالیات کشور می تواند به صورت دقیق وضعیت مالی فروشنده را به دست بیاورد.

blank
صورتحساب رسمی

مزایای صورتحساب رسمی

اما نکته پایانی دیگری که وجود دارد این است که استفاده از صورتحساب رسمی چه مزایایی می تواند داشته باشد؟ اولین و مهمترین مزیت این صورت حساب مسلما مشخص شدن وضعیت مالی قرارداد اجاره ماشین است.

در واقع زمانی که شما از یک صورتحساب رسمی در یک قرارداد بهره برده باشید دیگر کسی نمی تواند آن را نقض کند یا تغییری در آن اعمال کند. توجه داشته باشید که این صورت حساب توسط سازمان مالیاتی کشور تایید شده است. بنابراین وجه رسمی و کاملا قانونی به خود گرفته است. از این رو در صورت بروز تعارض قانونی آن چیزی که در دادگاه به عنوان شاخص مالی در نظر گرفته می شود این صورت حساب است.

به بیان ساده تر مهمترین مزیت این صورت حساب را می توان در ساده تر کردن دعوی ها و تعارضات قانونی در یک قرارداد اجاره ماشین دانست. همچنین این صورت حساب باعث روشن تر شدن این قرارداد می شود و بر اساس آن طرفین می دانند که با چه نوع قراردادی سر و کار دارند.

دیگر مزایای صورتحساب رسمی

از طرف دیگر صدور این چنین صورت حسابی از نظر اقتصاد کلان بسیار اهمیت دارد. زیرا دولت به واسطه اطلاعات این صورت حساب های ثبت شده می تواند نسبت به چرخش مالی ایجاد شده مدیریت بهتری داشته باشد و بر اساس این چرخش مالی مالیات مورد نظر را از صاحبان کسب و کار دریافت کند.

اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم می توانیم استفاده از قرارداد اجاره ماشین رسمی را اولین گام امن سازی یک رابطه تجاری بدانیم و بهره مندی از صورت حساب رسمی گام محکم دومی است که عملا باعث می شود احتمال بروز تعارض قانونی کم شود و در صورت بروز همچنین تعارضی امکان بررسی سریع و اعلام نظر عادلانه وجود داشته باشد. 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *