قرارداد اجاره خودرو بدون راننده چه شرایطی دارد؟

قرارداد اجاره خودرو بدون راننده چه شرایطی دارد؟

قرارداد اجاره خودرو بدون راننده چه شرایطی دارد؟  شاید یکی از مهم ترین مواردی که اغلب مشتریان ماشین اجاره ای بدان توجه لازم را ندارند، موضوع قرارداد اجاره خودرو بدون راننده می باشد. ما در طول این مطلب از خود شرایط اجاره ماشین بدون راننده را بررسی خواهیم کرد. شما می توانید جهتِ کسبِ اطلاعاتِ بیشتر حول محور این مسئله با ما در ادامه ی این مطلب از خود همراه باشید.

نکات بسیار مهم هنگام عقد قرارداد اجاره خودرو بدون راننده!

پیش از بیان هرچیزی به این مسئله بسیار مهم توجه داشته باشید که تعداد شرکت های مجاز و رسمی که خدمات رنت خودرو را ارائه می دارند، بسیار نیست! بهتر است پیش از عقد قرارداد اجاره ماشین، حتماً از اعتبار و پیشینه ی شرکت مورد نظر اطمینان خاطر کسب کنید. هنگام امضاء تفاهم نامه به این نکات دقّت لازم را داشته باشید؛

  • نشانی دفتر شرکت، تلفن ثابت، شماره ثبت کمپانی را حتماً چک بنمایید و از درستی آن ها اطمینان کسب کنید.
  • اطلاعات اتومبیل موردنظر چون؛ شماره موتور، شماره شاسی، رنگ خودرو و پلاک را با دقّت چک بنمایید و اطمینان خاطر کسب کنید که مغایرتی وجود ندارد.
  • مؤعد دقیق تحویل اتومبیل به شما حتماً باید ضمن قرارداد ذکر گردد.
  • موضوعات مالی چون؛ رقم کل معاهده، نرخ اضافه کیلومتر و کیلومتر مجاز تردد باید به حالت دقیق ذکر بشود.
  • هر نوع مدارک ارائه گردیده به شرکت چون؛ چک، سفته، پاسپورت، و… را حتماً در قرارداد عنوان نموده و از طرف مقابل خود رسید بگیرید.
  • وجه پرداختی به شرکت بابت اجاره بهاء و مبلغ دقیق ودیعه را در معاهده بیان نمایید و بابت آن حتماً رسید اخذ کنید.
  • شیوه ی عودت مدارک و وجه ودیعه حتماً درون قرارداد ذکر گردد.
  • شرایط دیگر را حتماً با دقّت مطالعه نموده و اگر موضوعی نامتعارف وجود داشت بدان توجه کنید.
قرارداد اجاره خودرو بدون راننده چه شرایطی دارد؟

قرارداد اجاره خودرو بدون راننده چه شرایطی دارد؟

بررسی دقیق شکل ظاهری خودرو و تست فنی و چک لیست

پیش از عقد قرارداد اجاره خودرو بدون راننده، حتماً باید تست فنی اتومبیل را بگیرید. هر نوع اشکال یا نواقص خودرو باید ضمن قرارداد آید تا بعداً دچار مشکل نشوید. درون قرارداد قسمتی وجود دارد به عنوان چک لیست فنی! در این قسمت تمامی موارد دربرگیرنده؛ مقدار بنزین هنگام تسلیم اتومبیل به مشتری، وجودِ هر نوع خط و خش برروی بدنه خودرو، غوری یا فرورفتگی بدنه، هر گونه شکستگی یا خرابی قطعات باید قید گردد. حتی چنانچه که آپشن های ماشین خراب است و کار نمی نماید حتماً بایستی عنوان گردد. موارد فنی چون؛ صدای غیرمعقول موتور، صدا از جلوبندی، هر موردی که به نظر غیرمتعارف می آید باید در توضیحات درج شود.

علاوه بر این ها چک لیست تحویل ادوات اتومبیل باید کنترل گردد‌. چرخ زاپاس، مثلث خطر، جک، آچار چرخ و… را کنترل بنمایید و داشتن یا نداشتن هریک را در چک لیست ثبت کنید.

موضوع جبران خسارت در قرارداد اجاره خودرو بدون راننده

توجه به این مسئله ضروری است که در نمونه قرارداد اجاره ماشین بدون راننده اینطور عنوان گردیده که، پرداخت هر نوع خسارت به خودرو برعهده مستأجر یا شخص اجاره کننده است. اجازه بدهید این مسئله را اندکی دقیق تر بررسی بنماییم.

چنانچه که حادثه ای جزئی برای اتومبیل اجاره ای رخ دهد که نیازی به بهره گیری از بیمه وجود نداشته باشد. چنین خسارتی برعهده ی مستأجر خواهد بود. ولی اگر که حادثه ای شدیدتر رخ بدهد چه! یکی از نکات بسیار مهم که لازم می باشد موقع عقد قرارداد بدان توجه نمایید، وجودِ بیمه ثالث و بدنه با پوشش کامل برای ماشین است.‌ در صوتی که با خودروی اجاره ای تصادف کردیم، چه باید بکنیم؟ آیا می دانید؟

بیشتر بخوانید: اجاره ماشین عروس

با توجه به این موضوع که شما مقصر حادثه به وجود آمده می باشید یا طرف مقابل، در ابتدای امر از بیمه شخص ثالث یا بدنه در راستای جبران خسارت طرفین بهره گیری خواهد شد. ولی در بعضی از موارد مقدار خسارت بالاتر خواهد بود. به عنوان نمونه؛ متصور شوید که ماشین اجاره ای، جهتِ تعمیر باید ده روز در تعمیرگاه بماند با به علّت ارتکاب تخلف از جانب پلیس راهنمایی و رانندگی به پارکینگ انتقال پیدا کند. به این نکته توجه داشته باشید که در چنین موقعیت هایی مبلغ معینی به عنوان هزینه خواب خودرو به صورت روزانه از شما دریافت خواهد شد. قید این مبلغ در قرارداد الزامی خواهد بود. از سویی دیگر چنانچه خسارت به گونه ای باشد که منجر به افت ارزش اتومبیل شود، هزینه افت قیمت اتومبیل برعهده اجاره کننده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *