هر آنچه درباره سلامت و طول عمر خودرو باید بدانید

هر آنچه درباره سلامت و طول عمر خودروتان باید بدانید.

امروز خودرو نه تنها به عنوان یک امکان یا وسیله بلکه به عنوان یک سرمایه محسوب می شود. از طرف دیگر با توجه به این که قیمت خودرو طی سال های گذشته افزایش زیادی داشته، عملا می توان گفت که خودرو یک سرمایه پرریسک محسوب می شود. از این رو منطقی به نظر می رسد که مالک یک خودرو نسبت به سلامت و طول عمر خودرو حساسیت به خرج دهد. برای جلوگیری از هزینه های بالای رسیدگی فنی و ظاهری ماشینتان ما به شما اجاره خودرو را پیشنهاد میدهیم.

اما نکته مهمی که وجود دارد این است که خودرو یک وسیله کاملا تخصصی محسوب می شود و نگهداری و افزایش طول عمر خودرو نیاز به دانش و تخصص کافی دارد. در واقع شما به عنوان یک مالک باید بدانید که چگونه عمر باتری خودرو را افزایش دهیم و یا این که در چه موقعیت هایی باید دست به تعویض فیلتر روغن یا فیلتر بنزین زد. از طرف دیگر شما باید کم کم بدانید که خودرو شما نیاز به چه کالاهایی دارد و چگونه می توانید این کالاها را در بهترین حالت تهیه کنید. در ادامه سعی میکنیم نکات مهمی در جهت افزایش طول عمر خودرو بیان کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

blank
طول عمر خودرو

چگونه عمر باتری خودرو را افزایش دهیم؟

باتری از جمله مهمترین اجزای هر خودرو محسوب میشود. این باتری است که برق اولیه برای روشن شدن خودرو را تامین می کند. همچنین عمده امکاناتی که در خودرو به کار رفته بر اساس نیروی باتری کار می کنند. بنابراین با خراب شدن یا ضعیف شدن باتری عملا کلیت خودرو از کار می افتد یا ضعیف می شود. از این رو برای افزایش طول عمر خودرو لازم است که چند نکته در جهت بهبود عملکرد باتری بیاموزیم.

باتری را خنک نگه دارید. گرما می تواند تاثیر منفی زیادی بر عملکرد باتری داشته باشد. از این رو تا می توانید سعی کنید دمای اطراف باتری خنک بماند.   

 به شکل پی در پی استارت نزنید.

در صورتی که به برخی امکانات نیاز ندارید بهتر است آن ها را خاموش کنید. مثلا روشن نگه داشتن چراغ ها در روز می تواند باتری شما را ضعیف کند و استهلاک آن را بالا ببرد.

تمیز کردن باتری و محیط اطراف آن.

آب باتری را چک کنید. اگر مدت نسبتا طولانی است که از یک باتری استفاده می کنید بهتر است به صورت مداوم آب باتری را چک کنید.

گیربکس خودروهای اتومات

در خودروهای اتوماتیک، گیربکس نقش مهمی در افزایش طول عمر خودرو دارد.  برای افزایش طول عمر خودرو و گیربکس اتومات بهتر است کارهای زیر را انجام دهید.

اگر مدت زمان ایست خودرو کمتر از دو دقیقه است بهتر است اتومات در حالت D باقی بماند. یادتان باشد استهلاک تغییر دنده بیشتر از نگه داشتن در جای آن است.

در ترافیک های سنگین دنده را در حالت دستی قرار دهید و با دنده یک به حرکت خود ادامه دهید.

یادتان باشد که برای تغییر حالت ها در دنده اتومات حتما ایست کامل کنید.

سعی کنید با شتاب و سرعت نرمال برانید. رانندگی خارج از عرف می تواند صدمات زیادی به گیربکس شما وارد کند.

روغن موتور و فیلتر روغن

روغن موتور و فیلتر روغن از جمله موارد مصرفی مهم خودرو محسوب می شود که به صورت مداوم باید مورد بررسی قرار بگیرد. معمولا گفته می شود که بهتر است هر 5 تا 7 هزار اقدام به تعویض روغن موتور کنید. در صورت استفاده بیش از حد از روغن موتور، روغن می سوزد و رفته رفته موتور دچار آسیب های جدی می شود. از این رو به چند نکته باید توجه کرد.

بهتر است همیشه از یک نوع روغن موتور با سطح کیفی مشخص برای خودرو خود استفاده کنید. این موضوع می تواند باعث افزایش طول عمر خودرو شما شود.

معمولا بهتر است هنگام تعویض روغن موتور، فیلتر روغن نیز تعویض شود. در غیر این صورت حتما هر ده هزار کیلومتر این فیلتر را تعویض کنید.

یادتان باشد که شما باید مناسب ترین روغن موتور را برای خودرو خود پیدا کنید. لزوما گران ترین روغن موتور بهترین روغن موتور برای شما محسوب نمی شود.

اگر شما می خواهید طول عمر خودروتان بیشتر شود بهتر است در فواصل زمانی مشخصی اقدام به تعویض روغن و تعویض فیلتر روغن اقدام کنید.

blank
طول عمر خودرو

فیلتر بنزین و افزایش طول عمر خودرو

فیلتر بنزین این مسئولیت را دارد که مانع از ورود برخی ناخالصی های بنزین به محفظه احتراق شود. با توجه به این که بنزین در کشور به صورت خالص و تمیز تولید نمی شود و عمدتا دارای آشغال و ناخالصی های مختلف است بهتر است در فواصل زمانی کوتاه تر اقدام به تعویض فیلتر بنزین کنید. این کار علاوه بر این که باعث افزایش طول عمر خودرو می شود می تواند به آلوده نشدن هوای شهری نیز کمک کند.

معمولا در مواردی مانند مشکل استارت خوردن خودرو، کاهش سرعت، پیچیدن بوی بنزین در کابین خودرو، عملکرد ضعیف موتور، مصرف بیش از اندازه سوخت و … می توان متوجه شد که عملا نیاز به تعویض فیلتر بنزین وجود دارد.

طول عمر خودرو و آب رادیاتور

خودرو وسیله ای است که بر اساس احتراق کار می کند. از این رو به سرعت دمای آن افزایش پیدا می کند. این جاست رادیاتور به عنوان یک سیستم خنک کننده کارکرد خود را نشان می دهد. رادیاتور به واسطه ضد یخ یا همان آب رادیاتور عمل خنک کنندگی را انجام می دهد.

در هر سرویس دوره ای اقدام به بازدید آب رادیاتور کنید. معمولا بهتر است در پایان فصول سرد و در پایان فصول سرد به صورت کلی آب رادیاتور مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت لزوم تعویض شود. یادتان باشد که در حین رانندگی همواره حواستان به آمپر دما باشد. در صورت افزایش بیش از اندازه دما لازم است که توقف کرده و علت را بررسی کنید.

گاز کولر و طول عمر خودرو

امروزه کولر به عنوان یکی امکانات اساسی و مهم هر خودرویی محسوب می شود. از این رو استفاده درست و نگهداری خوب از آن می تواند باعث افزایش طول عمر خودرو شما شود. برای این کار بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید.

کندانسور کولر خودرو را هر چند وقت یک بار بازرسی و تمیز کنید.

فیلتر کولر را به موقع تمیز یا تعویض کنید.

حتی در فصول سرد سال هر چند روز یک بار از کولر استفاده کنید. این کار باعث می شود گاز کولر ساکن و تخلیه نشود.

شمع خودرو

شمع خودرو باعث احتراق در موتور و تبدیل سوخت به نیروی محرکه می شود. از این رو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طور کلی اگر موتور مشکل خاصی نداشته باشد عمر مفید شمع خودرو چیزی حدود 45 هزار کیلومتر است. اما در صورتی که نشانه های زیر را مشاهده کردید بهتر است اقدام به تعویض شمع خودرو کنید.

  اگر موتور صدای متوازنی نمی دهد

 اگر خودرو به سختی استارت می خورد.

اگر قدرت موتور به شکل محسوسی کاهش پیدا کرده باشد.

در صورتی که مصرف سوخت به شکل مشخصی افزایش پیدا کرده باشد.

اگر خودرو تنبل شده و نمی تواند شتاب مناسبی داشته باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *