در صورت بروز نقص فنی در خودرو چه اتفاقی می افتد؟

در صورت بروز نقص فنی در خودرو چه اتفاقی می افتد؟

بروز نقص فنی در خودرو  شاید برخی از افراد برای از کار افتادن یکباره خودرو و خرج تراشی هنگفتی منظر آلارمی قابل توجه از سوی خودرو باشند؛ در حالی که بسیاری از هشدار ها در خوردو بقدری جدی هستند که شما را از به بار آمدن خسارتی عظیم و دست و پنجه نرم کردن با چالشی پر دردسر آگاه می سازند. البته که موفقیت شما در این حوزه و تشخیص به موقع وابسته به میزان اطلاعات و آگاهی است که در این باب در اختیار دارید.

در صورتی که برای اجاره خورد اقدام نمایید، ماشینی در اختیارتان قرار خواهد گرفت که مورد بررسی و یک سرویس کلی قرار گرفته باشد اما به هر حال هر پیش آمدی ممکن است. با این اوصاف مواردی را که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم را به دقت مطالعه نمایید تا چه در زمان که در حال استفاده از ماشین خود هستید یا به لطف خدمات کرایه خودرو از آن بهره مند گشته اید، همه چیز تحت نظرتان باشد.

بروز نقص فنی در خودرو

بروز نقص فنی در خودرو

داغ‌شدن موتور خودرو

بدون تعارف بگوییم که اگر؛ ارتباطتان با خودرو بیشتر از  تماس داشتن با گاز-کلاچ-ترمز- دنده و فرمان نیست؛ در زمان کرایه خودرو گزینه همراه با راننده را انتخاب و ایجاد شرایط احتمالی را به دست یک شخص کاردان بسپارید‌.

اما اگر احساس کردید که موتور خودرو بیشتر از میزان نرمال داغ می شود، این احتمال را بدهید که قرار است عواقب منفی به بار آورد. برای مثال دمای مایعات و سیالات ناشین تا میزان قابل توجهی بالا رود و سبب سرازیری آن روی موتور یا سیستم اگزوز و مشتعل شدنش گردد.

فرسودگی کلاچ

در صورتی که بویی غیر طبیعی در خودرو مشامتان را آزرد و به مرور زمان افزایش یافت در قالب یک هشدار است. برای مثال بویی شبیه به لاستیک سوخته خبر از فرسودگی کلاج می دهد. باید بدانید که عملکرد کلاچ وابسته به فرایند اصطکاک صورت می‌گیرد. به همین سبب به جرئت می توانیم بگوییم که تخریب و فرسودگی کلاچ همان و بلندشدن بوی سوختگی هم همان. البته که استفاده درست از این قطعه می تواند در بروز چنين شرايطي موثر واقع گردد.

توجه کنید که با اصطکاک بیش از حد ماشین به مرور با این رخداد همراه می شود. پس چرا به جای استفاده دائم از خودرو شخصی و کاستن عمر آن با پيمودن هر مسیر طولانی در هر سفر، راه حل کرایه خودرو را انتخاب نکنیم؟

بیشتر بخوانید: اجاره خودرو با راننده

کمبود روغن

توقف روغن‌کاری مساوی با هنگ کردن سیستم فعال ماشین. عدم وجود روغن موتور کافی یا فشار روغنی به  تماس قطعات موتور با هم و یا اختلال و توقف در عمکرد موتور اطلاق می گردد. بنابراین موتور باید از روی ماشین مرخص و به سطل زباله هدایت گردد.

از همین رو وقتی که چراغ روغن موتور روشن می‌شود، بلافاصله برای دلیل یابی مراجعه نمایید. البته زمانی که برای اجاره خودرو اقدام می نمایید، تمامی بررسی به ویژه میزان روغن از سوی قسمت فنی صورت گرفته و عموما خودرویی سالم و به اصطلاح سرحال در اختیارتان قرار می گیرد.

 هیدرولاک‌شدن موتور

حضور آب همیشه مطلوب و کمک رسان نبوده و نفوذ و رسوخ آن، در همه حال نتایج خوبی به همراه ندارد. بدین ترتیب که ورود کردن آب به داخل سیلندر موتور این قدرت را دارد تا نقایص جدی را به بار آورد. سیلندر موتور دارای قطرات سوخت و هوا بوده که از قابلیت فشرده‌سازی محروم است.

بنابراین با فشردن پیستون‌ها، فشار افزایش می یابد ولی امکان  فشرده و متراکم نمودن آب وجود ندارد. حال در صورتی که پیستون تلاشش را بر آن بدارد که آب موجود در سیلندر را فشرده سازد؛ تمامی قطعاتی که با پیستون کار می کنند، تخریب و بنابراین موتور هیدرولاک می‌ گردد.

 بد قلق‌ شدن فرمان

عموما ماشین هایی که به جهت کرایه خودرو از سوی شرکت های متعدد فعال در این حوزه در اختیار افراد قرار می گیرند، فرسوده نبوده و سال تولیدشان در حوالی همین سال های اخیر می چرخد. به همین سبب قطعات آن فرسوده نگشته و احتمال بروز چنين مواردی در آن ها روی نمودار کمترین عدد را به خود اختصاص می دهد. اما در باب این نقایص همه چیز به سیستم داخلی و تشخیص سخت و صاحب مهارت از سوی هر شخص خلاصه نمی گردد. ‌

در صورتی که متوجه سفت کار کردن و حرکت هرز فرمان توام با صداهای عجیب گشتید باید به جهت علت یابی اقدام به بررسی سیستم مکانیکی، هیدرولیکی و الکتریکی وسیله نقلیه نمایید و مانع از به بار آمدن حوادثی بس تلخ و سخت جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: اجاره خودرو بدون راننده

خروج دود از اگزوز

رنگ دودی که از خودرو خارج می شود، یکی از مهم‌ترین نشانه ها به جهت سنجش میزان سلامت آن می باشد. بنابر این در زمان اجاره خودرو با مشاهده این مورد یک گام مهم و بزرگ در حوزه اطمينان از سلامت خودرو خواهید برداشت.

  • دود سیاه

  • دود سفید

  • دود آبی

موارد متعددی می تواند ریشه اصلی خروج دود سیاه از اگزوز خودرو باشد که یکی از آن ها گرفتگی فیلتر هوا یا لوله‌های ورود و خروج هوا است. البته عدم مخلوط‌ گشتن سوخت و هوا در قالبی صحیح در محفظه احتراق هم می‌تواند به ایجاد دود سیاه و خروجش از اگزوز بینجامد.

البته دلایل این مسئله بقدری متعدد است که، امکان پرداختن به تک تک آن ها وجود ندارد. این در حالی است که خروج دود سفید در حال هشدار از  مشکلاتی جدی می باشد. به این صورت که مایع‌ خنک‌کننده وارد محفظه احتراق گشته و در حال سوخت است.

سوت‌کشیدن ترمز

در صورتی که لنت‌ها در جای مناسب قرار نگرفته باشند یا اینکه لنت به اتمام رسیده باشد یا اینکه باهر نقص دیگری دست و پنجه نرم کند، در زمان ترمز با به گوش رسیدن صدایی گوش خراش در زمان ترمز یا ایست کامل خودرو همراه می گردد. ترمز خودرو مهترین قطعه در این سیستم به حساب می‌ آید که کمترین نقصی در آن به مخاطره افتادن جان سرنشینان اطلاق می شود.

البته بررسی و اطمينان از سلامت این قطعه به صورت دوره ای همیشه برای شرکت های اجاره خودرو در ارجعیت است و تنها با سوت کشیدن آن اقدام خود را عملی نمی سازند.

بروز نقص فنی در خودرو

بروز نقص فنی در خودرو

 نوسان نور چراغ‌ها

در حالی که که نور چراغ‌های اصلی ماشین در هنگام شب یا زمانی که خودرو درجا کار می کند، انتظار می رود تا مشکلی اساسی در سیستم خودرو سرباز کند. نوسان نور چراغ‌های خودرو در زمان شتاب‌گیری هم یک هشدار محسوب می گردد.

در این صورت نیاز است تا  جعبه فیوز بررسی و یا کار را به کاردان یعنی تعمیر کار خودرو بسپارید. دقیقا همان کاری که شرکت های فعال کرایه خودرو برای بررسی و تعیین سطح سلامت موتور و سایر جوانب ماشین پیش از سپردن آن به مشتری انجام می دهند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *