شهرهای گردشگری در ماه اردیبهشت

معرفی شهرها و جاذبه های طبیعی ایران

در این مقاله قصد داریم که شهرهای توریستی و جاذبه های گردشگری ایران را معرفی کنیم. شهرهایی که در ماه اردیبهشت هوای مطبوع، خنک و همچنین جاذبه های گردشگری زیادی دارند. از این جهت که در این شهرهای توریستی گردشگران از نظر حمل و نقل مشکلی نداشته باشند شرکت هایی وجود دارند از جمله شرکت اجاره خودرو راسا رنت که خدمات اجاره خودرو بدون راننده، اجاره ون و اجاره ون توریستی را ارائه می دهند.

اگر برای اولین بار به یک شهر توریستی سفر میکنید بهتر است با تور گروهی سفر کنید چون این تورها تجربه کافی گشت و گذار در این شهرها و مکانهای دیدنی آن را دارند. بیشتر این سفرها با اجاره خودروهای گردشگری انجام می شود.

جاذبه های گردشگری ایران

طبیعت شهر شیراز یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران است. طبیعت زیبای این شهر در ماه اردیبهشت که وقت باز شدن شکوفه های بهارنارنج است بسیار دیدنی و چشم نواز می شود. این طبیعت سالانه توجه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب می کند.

جاذبه های گردشگری ایران

در تقویم ایران 15 اردیبهشت به نام روز شیراز نامگذاری شده است. به سبب همین روز اکثر مکانهای گردشگری این شهر در این روز رایگان است. در این شهر علاوه بر طبیعت زیبا آثار تاریخی زیادی وجود دارد، از جمله این آثار تاریخی می توان به دروازه قرآن، حافظیه شیراز، امامزاده شاه چراغ، آرامگاه سعدی، ارگ کریمخان، آرامگاه خواجوی کرمانی، مجموعه زندیه، باغ جهان نما، بازار وکیل، باغ عفیف آباد، دریاچه مهارلو، حمام وکیل، نارنجستان قوام و … اشاره کرد.

از دیگر جاذبه های گردشی شیراز، در اطراف این شهر است. از جمله این مکان ها می توان به تخت جمشید و نقش رستم که نمایی از عظمت ایرانیان است اشاره کرد. در بنای نقش رستم آثار دوره های هخامنشیان، ایلامیان و ساسانیان را می توان مشاهده کرد.

جاهای دیدنی اطراف شیراز در فصل بهار

یکی از دیدنی های اطراف شیراز دشت ارژن است. طبیعت بکر و زیبای این دشت مخصوصا در بهار و تنوع گیاهی آن توجه گردشگران زیادی را هر ساله در این فصل جلب می کند. در اواسط ماه اردیبهشت لاله های واژگون صحنه ایی باشکوه را خلق می کنند. در این دشت آبشاری به همین نام وجود دارد. آب این آبشار در زنده ماندن طبیعت این دشت تاثیر چشمگیری دارد.

روستای قلات از دیگر جاهای دیدنی و از جاذبه های گردشگری فصل بهار است. در این روستا و در این فصل می توانید در جشنواره شکوفه های گیلاس شرکت کنید. همچنین می توان آبشارهایی را دید که از میان سنگ و صخره روانه شده اند. در روستای قلات جاذبه های دیدنی دیگری مانند: آسیابهای آبی، بازار قدیمی و … وجود دارد.

آبشار رمقان یا آبشار کوهمره سرخی دارای ارتفاع 60 متر و از میان درختان چنار و بلوط سرازیر می شود. این آبشار از روستای رمقان حدود نیم ساعت فاصله دارد که باید این مسیر را پیاده رفت.

تنگه رغز، اگر می خواهید عروس تنگه های ایران را ببینید حتما به این تنگه سری بزنید چون نمای باشکوهی از معماری طبیعت را در این تنگه مشاهده می کنید. از تنگه های دیگر این منطقه تنگه بستانک است این تنگه به نام بهشت گمشده شیراز شهرت دارد. در این منطقه آبشارهای زیادی وجود دارد که زیبایی این منطقه را چندین برابر می کند.

گلاب گیری کاشان

ایرانی ها اولین افرادی بوده اند که کار تقطیر مایعات و گلاب گیری را انجام داده اند. معمولا هر ساله 15 الی 25 ماه اردیبهشت  در کاشان و مناطق اطراف آن کار گلاب گیری شروع می شود.  در زبان محلی کاشان به کار گلاب گیری لتان می گویند.

کیفیت گلابی که از گلهای محمدی در این منطقه به دست می آید با گلهای دیگر مناطق، تفاوت زیادی دارد و به دلیل همین کیفیت هر ساله مکه به وسیله این گلاب ناب شستشو داده می شود. در ماه اردیبهشت  هر ساله گردشگران زیادی به این مناطق سفر می کنند تا کار جذاب و دیدنی گلاب گیری را از نزدیک ببینند. کار گلاب گیری از گل های سرخ محمدی به روش تقطیر که یک روش سنتی است صورت می گیرد.

گلاب گیری کاشان

همچنین از مناطق دیگر از کاشان که کار گلاب گیری را انجام می دهند منطقه نیاسر وقمصر است. نیاسر غیر از تولید گلاب به تولید عرقیات گیاهی نیز شهرت دارد.

از جاهای دیدنی نیاسر، آبشار نیاسر و غار نیاسر است. برای شرکت در مراسم گلاب گیری کاشان و مناطق اطراف آن می توان با تور گروهی به این مناطق سفر کرد.

کوه های دیدنی ایران

از کوه های زیبای ایران که به آلپ ایران شهرت دارد اشترانکوه است. این کوه از بلندترین کوههای زاگرس است. دریاچه گهر که جزء مناطق گردشگری ایران محسوب می شود در قسمت جنوبی این کوه قرار دارد. در دامنه این کوه یک تونل برفی وجود دارد. این تونل از جمع شدن برف در طول چندین سال به وجود آمده است. ارتفاع این تونل حدود 3 متر و طول آن حدود 800 متر است.

 چون اشترانکوه در طول سال دارای برف است به همین خاطر چشمه های زیاد و آبشارهای زیبایی در آن به چشم می خورد. در ارتفاعات این کوه دره یخچالی و یخچال وجود دارد که مردم محلی به این دره ها چال می گویند. از زیباترین چاله های این ارتفاعات یخچالی به نام زندان است.

جاذبه های گردشگری ایران

از دیگر کوه های دیدنی ایران کوه دماوند است. ارتفاع قله دماوند 5 هزار و 610 متر است. در ارتفاعات این کوه دمای هوا در زمستان به 60 درجه زیر صفر می رسد. در این کوه پناهگاه هایی که کاملا مجهز هستند وجود دارد و به همین دلیل افراد زیادی دماوند را برای کوهنوردی انتخاب می کنند. از جاهای دیدنی در این کوه پیست اسکی است که افراد زیادی در زمستان برای اسکی به این پیست مراجعه می کنند.

از دیگر جاهای دیدنی دماوند دریاچه هویر و دریاچه تار است این دو دریاچه از طریق کوهی به نام دوبرابر از یکدیگر جدا شده اند. اگر دوست داشتید که گلهای شقایق را در این طبیعت زیبا ببینید به دشت لار دماوند که در تمام قسمت های این دشت، گلهای شقایق خودنمایی می کنند، سری بزنید. دیگر جاهای دیدنی کوه دماوند: غار رود افشان، چشمه سیاه سنگ و دشت مشا است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *