مقایسه گیربکس CVT با گیربکس معمولی

مقایسه گیربکس CVT با گیربکس معمولی

در سال‌های اخیر،  استفاده از گیربکس CVT  رواج بسیار گسترده‌ای در صنعت خودروسازی جهان داشته است. این نوع گیربکس، محبوبیت زیادی در بین افراد دارد. به طوری که این قطعه  در حال حاضر بر روی اکثر خودرو‌های موجود در بازار جهانی، تعبیه می‌شود. اما بحث امروز ما، تفاوت گیربکس CVT با گیربکس معمولی است. اگر چه گیربکس معمولی هنوز هم طرفداران زیادی دارد؛ اما تفاوت‌های آن با گیربکس CVT این دو را از هم متمایز می‌کند. در ادامه به بیان کامل  تفاوت گیربکس CVT با گیربکس معمولی خواهیم پرداخت.

_________________________________________________________

حتما بخوانید: گواهینامه بین المللی رانندگی چیست

_________________________________________________________

گیربکس CVT چیست؟

گیربکس CVT  یک جعبه دنده کاملا متفاوت است که رانندگی را برای افراد، آسان‌تر می‌کند. در واقع انتقال قدرت در این گیربکس اتوماتیک، متغیر است. یعنی بر خلاف گیربکس‌های معمولی، که تعداد دنده‌های مشخص و ثابتی دارند، دنده با توجه به سرعت خودرو، تغییر می‌کند. گیربکس CVT دو محور مجزا دارد. یکی از این محور‌ها به پیشرانه و دیگری به چرخ‌های خودرو متصل است. در نتیجه این محور‌ها، انتقال قدرت از دنده‌های سبک و سنگین را به آسانی انجام می‌دهند.
این نوع گیربکس، با گیربکس‌های معمولی شباهت‌هایی  نیز دارد. از جمله این شباهت‌ها وجود پدال‌های گاز و ترمز در هردوی آن‌ها و شبیه بودن اهرم کنترل دنده از نظر ظاهری است. اما در این مقاله شما به  تفاوت گیربکس CVT با گیربکس معمولی پی خواهید برد تا بتوانید برای خرید خودروی مناسب با شرایط خودتان اقدام کنید. البته بعضی از افراد هم ممکن است قصد اجاره خودرو بدون راننده را داشته باشند. در هر صورت این مطلب مناسب آن‌ها نیز هست.

مقایسه گیربکس CVT با گیربکس معمولی در چیست

مزایای گیربکس‌های CVT

گیربکس CVT  مزایایی دارد که موجب محبوبیت غیر قابل انکار آن در صنعت خودروسازی و همینطور رانندگان شده‌است.  شما برای مقایسه ۲ گیربکس مورد بحث در این مقاله، باید ابتدا ویژگی‌های گیربکس سی وی تی را به طور کامل بدانید. در این صورت است که مقایسه آن ها آسان‌تر می‌شود. به همین ترتیب مزایا و معایب این گیربکس را برای شما بیان می‌کنیم و در نهایت به  تفاوت گیربکس CVT با گیربکس معمولی می‌رسیم.

کاهش مصرف سوخت

در  گیربکس CVT به دلیل تنظیم دقیق و مناسب ضریب دنده، دور موتور به میزان قابل توجهیی پایین می‌آید. پایین آمدن دور موتور خودرو، رابطه مستقیمی با کاهش مصرف سوخت دارد.  در خودرو‌های معمولی، هنگام رانندگی در سرعت‌های بالا، عقربه دورسنج، افزایش دور موتور را نشان می‌دهد. در حالی که این موضوع در خودرو‌های دارای گیربکسCVT دور موتور پایین‌تر است که این موضوع سبب صرفه‌جویی در مصرف سوخت و همچنین کاهش آلودگی ناشی از دود ماشین می‌شود. بنابراین شما برای خرید خودرو و یا اجاره خودرو با راننده یا بدون راننده، باید به این مورد توجه ویژه‌ای داشته باشید.

انتقال قدرت مناسب به چرخ‌ها

جعبه دنده خودرو‌های مجهز به گیربکس سی وی تی لحظه به لحظه و با توجه به سرعت و شرایط خودرو و جاده تنظیم می‌شود. اما همان‌طور که می‌دانید، در گیر‌بکس‌های معمولی اینگونه نیست و دنده‌ها به صورت دستی و به شکل ثابت تنظیم می‌شوند.  در حقیقت گیربکس CVT برای انتقال مناسب قدرت در لحظه و شرایط مختلف ساخته شده است. این می‌تواند اساسی‌ترین تفاوت گیربکس CVT با گیربکس معمولی  باشد.

معایب گیربکس CVT چیست؟

باید انتظار داشت که گیربکس سی وی تی  در کنار مزایایی که دارد، معایبی نیز داشته باشد.  معایبی مثل صدای پیشرانه و  هزینه تعمیرات بالا که در ادامه بیان خواهیم کرد.

هزینه تعمیرات زیاد

قطعات گیربکس سی وی تی در بازار قطعات خودرو  با قیمت‌های بالایی به فروش می‌رسند. یعنی اگر به هر دلیلی این قطعه دچار نقص و اشکالی شود، متحمل‌ هزینه‌های زیادی می‌شود. علاوه بر هزینه‌هایی که برای خریداری قطعه پرداخت می‌کنید، نیازمند یک مکانیک متخصص در این زمینه هم هستید.  چرا که که سپردن تعمیرات گیربکس به مکانیک‌هایی که تخصص کافی در این زمینه ندارند، امکان آسیب دیدن قطعات را افزایش می‌دهد. بنابراین دستمزد مکانیک هم به هزینه‌های تعمیرات اضافه می‌شود.

تفاوت گیربکس CVT با گیربکس معمولی

تفاوت گیربکس CVT و معمولی چیست؟

بعد از آشنایی با ویژگی‌های این قطعه، حالا نوبت به بیان دقیق تفاوت  تفاوت گیربکس CVT با گیربکس معمولی می‌رسد. اولین تفاوت این دو گیربکس میزان مصرف سوخت آن‌هاست. طبق توضیحاتی که قبلا دادیم، گیربکس سی وی تی از یک نسبت دنده متغیر برخوردار است که در شرایط مختلف از جمله رانندگی در مناطق شهری عملکرد مناسب را ارائه داده و دور موتور را در حد مناسبی نگه می‌دارد. در حالی که گیربکس‌های معمولی، در شرایط مختلف، طی یک چارچوب از پیش تعیین شده عمل می‌کنند. در نتیجه هنگام رانندگی در سرعت‌های بالا و جاده‌های مناسب، با بالا رفتن دور موتور، افزایش مصرف سوخت را در پی دارد.
دیگر تفاوت گیربکس CVT با گیربکس معمولی این است که رانندگان  خودروهای مجهز به گیربکس‌های معمولی به دلیل عدم سازگاری با شرایط متفاوت، تغییر ناگهانی در دنده و حتی در گاهی پرتاب به جلو را تجربه می‌کنند. اما خودرو‌های مجهز به سی وی تی، سواری نرمی دارند و در زمانی که موتور به نیروی بیشتری نیاز دارد، نیروی مناسب را به راحتی انتقال میدهند تفاوت مهم بعدی هزینه‌های بالای CVT  است. اما گیربکس معمولی این‌گونه نبوده و با هزینه‌ها و قیمت‌های بسیار مناسب‌تری موجود است.

تفاوت عملکرد خودرو با گیربکس معمولی و CVT

گیربکس CVT با عملکرد نرم‌تر در مقایسه با گیربکس معمولی دور موتور را پایین آورده و علاوه بر کاهش مصرف سوخت، استهلاکی خودرو را نیز کاهش می‌دهد.  در این نوع گیربکس دنده‌ وجود ندارد و این سبب آسانی رانندگی می‌شود. به علاوه قدرت مورد نیاز در شرایط مختلف به طرز مناسبی منتقل می‌شود. به همین دلیل است که در ترافیک و جاده‌هایی که دارای چاله و خرابی هستند، رانندگی با خودرو‌های دارای گیربکس سی وی تی آسان‌تر است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *