اصول رانندگی در زمستان

blank

وابسته به آمار اعلام گشته از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی، تعداد کثیری از افراد هر ساله به علت رخدادهای متعدد رانندگی در فصل زمستان، از لحاظ مالی و جانی به شدت متضرر و یا جان خود را ازدست می‌دهند. بی شک وجود یخ و برف و همینطور شرایط مه آلود هوا در این فصل می تواند رانندگی برای هر شخصی، هر چند صاحب تبحر با چالش همراه سازد. به همین سبب است که حفظ ایمنی در این فصل به امری ضروری بدل گشته است. البته میزان بکارگیری تجهیزات ایمنی  اعم از زنجیر چرخ به شرایط آب و هوای آن ناحیه که قصد سفر به آن را دارید، بستگی دارد. ناگفته نماند که در ضمن رعایت تمامی این موارد، هوشیار بودن و مورد توجه قرار دادن برخی نکات به جهت تضمین امنیت رانندگی در زمستان معقوله ای بس مهم و حیاتی است. در ادامه با نگاهی ذره بینانه به اصول رانندگی در زمستان خواهیم پرداخت.

اصول رانندگی در زمستان

شاید برخی از ما به سبب آنکه سال هاست فرمان به دست گرفتیم و سابقه رانندگی در جاده ها را داریم خودمان را از رعایت این اصول به طور کامل مبرا بدانیم. در حالی که حوادث در این فصل بقدری غیر منتظره رخ خواهد داد که مهارت بی نظیر شما در این حوزه را به چالش می کشاند. پس به هیچ وجه از کنار هیچ یک از اصول رانندگی در زمستان که در قسمت پایین به معرفی آن می پردازیم، به سادگی عبور نکنید.

اصول رانندگی در زمستان – چک کردن لاستیک ها

اولین بارش برف هر چند اندک، رانندگان را بر آن می دارد تا  لاستیک های خودرو را مورد بررسی قرار داده و هر گونه عاملی که به خطر اطلاق می گردد و یا دارای شرایط مناسبی نیست را رفع نمایند. توجه داشته باشید در صورتی که  تایر ماشین صاحب چسبندگی خوب نباشد، این انتظار می رود که در جاده چون یک جسم غیر قابل کنترل عمل نماید. از همه این موارد که گذر نماییم؛ تنها بستن زنجیر چرخ است که می تواند خودرو و سر نشینانش را از هر تهدیدی در زمان بارش سنگین و یخبندان مصون دارد.

اصول رانندگی در زمستان – آماده ‌سازی خودرو

البته که سلامت  لاستیک خودرو بیشترین اهمیت را دارد ولی تضمین همه شرایط لازم، به همین مورد ختم نمی گردد و لازم است تا هر خودرو ، از جنبه‌ های متعدد چون بخاری، برف‌ پاک ‌کن، عملکرد صحیح باتری، کنترل چراغ‌ های جلو، چک کردن آینه های جانبی و…… خودرو را معاینه و هر احتمال خطر زایی در در حین این بررسی،  برآورد نماید.

اصول رانندگی در زمستان – به همراه داشتن همه لوازم مورد نیاز

از ویژگی های اصلی فصل  زمستان ایجاد رخدادهای غیر قابل پیش بینی در آن است. شاید در برخی از سفرها به سبب برورت هوا و شرایط نامساعد جاده باید ساعات متمادی را در ماشین اقامت داشته باشید. پس درهر شرایطی بهمراه داشتن لباس‌های گرم، چراغ ‌قوه، غذا ( ترجیحا کنسروی) ، پتو، پاور بانک، بیل، ضد یخ، رادیو، جعبه کمک‌های اولیه،  لباس شبرنگ و حتی تایر زاپاس را از یاد نبرید.

اصول رانندگی در زمستان – چک کردن نور چراغ ها

در صورت بارش برف، از دید راننده کاسته می شود و در این زمان چراغ ها تنها راهنمایی او خواهند بود. بنابر این سلامت نور چراغ عقب، بالا و پایین و البته چراغ مه شکن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توصیه داریم که در هر چراغ نور متعادلی را در حین  رانندگی ایجاد سازید تا در هنگام بارش برف بر اثر بازتاب نور، روند رانندگیتان را به مخاطره نیندازید.

اصول رانندگی در زمستان –  بررسی مسیر

پیش از تصمیم قطعی برای حرکت به مقصد، باید مسیر راه خود را بررسی و از وضعیت آب و هوا، چگونگی جاده‌ها، اطلاعات ترافیکی و. . . اطلاعات کاملی بدست آورید تا شاید به کلی زمان آن را به تعویق بندازید یا بر تجهیزات خودرو خود بیفزایید.

اصول رانندگی در زمستان –  سلامت باتری

برودت هوا از قدرت باتری کاسته و بعد زمانی راه اندازی موتور را در روند طولانی قرار می دهد. اگر در چنین شرایط جوی، باتری تعبیه شده در خودرو دچار نقص باشد، به دردسر خواهید افتاد. به همین سبب پیش از آنکه فصل زمستان آغاز شود، به واسطه دستگاه مولتی متر از سلامت باتری خودرو اطمینان حاصل نمایید و از هر احتمالی پیشگیری کنید.

اصول رانندگی در زمستان – آمادگی برای شرایط اضطراری

بعد از آنکه گام های موثرتان را به جهت آماده سازی  وسایل و لوازم ضروری برداشتید؛ خودتان را برای قرار گیری در هر شرایط احتمالی آماده نمایید. برای مثال اگر در برف گیر افتادید، از خودرو خود فاصله نگیرید، چون ممکن است که نیروهای امداد متوجه حضور شما نخواهند نشوند. از مثلث‌ های شب رنگ و پرچم‌ های قرمز برای جلب توجه هر چه سریعتر گروه امداد کمک بگیرید. اگر میخواهید خودتان را گرم نگه دارید، در بعد زمانی طولانی بخاری ماشین را روشن نگه ندارید، چراکه در این شرایط لوله‌ های اگزوز به واسطه برف مسدود خواهد گشت و موجب  انتقال منواکسید کربن به داخل اتاق ماشین می گردد.

اصول رانندگی در زمستان – رانندگی مطمئنه در یخ ‌بندان

از همه این موارد که گذر کنیم، سرعت مطمئن و استاندارد اولین موردی است که سلامت سرنشینان را ضمانت می کند. البته این شرایط باید در فصول سرد سال با وسواس یا مراعات بیشتری توام باشد. زمانی که زمین با پوشش یخ سطح خطرناکی را ایجاد ساخته، شما باید مسافت بیشتر از حد معمولی را به جهت توقف انتخاب نمایید تا  فاصلتان را با خودروی جلویی حفظ و مانع از برخورد گردید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *