روش های جلوگیری از کلاه برداری در اجاره ماشین

در زمان اجاره ماشین، بیشتر دقت کنید

این روزها بازار اجاره ماشین حسابی داغ شده است. بازاری که در آن ممکن است کلاهبرداران هم جولان بدهند. پس باید حسابی حواس خود را جمع کنید که در دام این کلاهبرداران نیفتید. اگر واقعا قصد اجاره خودرو دارید، باید به یک سری از اصول و قواعد پایبند باشید. اولین گامی که باید بردارید، این است که یک مرکز اجاره ماشین معتبر را پیدا کرده و سپس اقدامات بعدی را از طریق آن انجام دهید.

رفتن به هر جایی جایز نیست. چه بسا که برخی از مراکز به عنوان مرکز اجاره ماشین بدون راننده و اجاره ماشین با راننده و همچنین اجاره ماشین عروس فعالیت داشته باشند، اما از اعتبار کافی برخوردار نباشند. پس باید اعتبار مجموعه را در اولویت اول انتخاب خود قرار دهید. البته به جز این کار، باید خیلی از قواعد دیگر را هم رعایت کنید.

روش های موثر جهت جلوگیری از کلاهبرداری در اجاره ماشین

پیدا کردن معتبرترین مرکز اجاره ماشین برای جلوگیری از کلاهبرداری کافی نیست. شما باید کارهای دیگری را هم انجام دهید تا از این شر در امان بمانید. البته انجام این کارها به هیچ وجه سخت نیست. همین که کمی دقت و وسواس به خرج دهید، کافی است تا به مقصود خود برسید. حال در ادامه راجع به موثرترین روش های جلوگیری از کلاهبرداری صحبت خواهیم کرد:

به جواز شرکت دقت کنید

یک شرکت کرایه ماشین معتبر، اول از همه باید دارای مجوز باشد. فعالیت بدون مجوز، یعنی زیر پا گذاشتن قانون و انجام یک اقدام مجرمانه که طبق قانون با آن برخورد خواهد شد. در نتیجه دردسر آن، گریبان شما را هم می گیرد.

به قرارداد اجاره توجه فرمایید

قرارداد اجاره ماشین هم قاعده و قانون خاص خود را دارد. در قرارداد باید تاریخ های دقیق مربوط به تحویل و بازگشت خودرو قید شود. اگر مبلغی را بابت ودیعه پرداخت کرده اید، باید در قرارداد ذکر شده باشد. در صورت وجود هر نوع آسیب جزئی در ماشین، باید این آسیب ها هم در قرارداد درج شده باشند تا شما بدانید که قرار است چه خودرویی اجاره کنید. اگر فقط یک مورد از این موارد در قرارداد وجود نداشت، ابدا تن به این کار ندهید که بعدا برای شما مشکل ساز نشود.

blank
بررسی مشکلات فنی ماشین، شرط اصلی برای جلوگیری از کلاهبرداری

احراز ماشین، مهم است

مسلما یک شرکت اجاره ماشین معتبر، ماشین هایی را در اختیارتان قرار می دهد که صاحبان آنها همگی در جریان بوده و رضایت کامل دارند. اما برای اینکه اطمینان کامل حاصل کنید، اول مطمئن شوید که آیا مالک خودرو واقعا راضی به اجاره است یا خیر. وگرنه این کار، اجاره مال غیر، محسوب شده و منع قانونی دارد.

فیلم گرفتن از خودرو، فراموش نشود

ممکن است بعد از تحویل ماشین، تصادفی رخ دهد که شما مقصر این تصادف نباشید و راننده دیگری با آن تصادف کرده باشد. اگر از ماشین فیلم بگیرید، همه چیز مشخص شده و تقصیر از شما برداشته خواهد شد.

هزینه ها را مشخص کنید

از همان ابتدا مشخص کنید که آیا هزینه تعمیرات ماشین بر عهده شماست یا نه. ممکن است خودرو دچار نقص باشد و بعد از تحویل، مبلغ مربوط به تعمیر، از شما کسر شود. پس باید مراقب باشید.

خلافی ماشین را استعلام کنید

شاید خودرویی دارای خلافی سنگین باشد. پس باید پیش از اجاره ماشین، از این موضوع مطمئن شده و بعد اقدام به اجاره نمایید. چون ممکن است پلیس متوجه این خلافی ها و عدم پرداخت آنها شده و اقدام به توقیف خودرو نماید. اگر می خواهید در این وضعیت دردسرساز قرار نگیرید، حتما خلافی ماشین را استعلام کنید.

مطمئن شوید که شرکت ثبت شده است یا نه

اگر شماره ثبت شرکت را استعلام کنید، متوجه می شوید که آیا این شرکت، وجود خارجی دارد یا خیر. یا به عبارت دیگر، ثبت شده است یا نه. بعد از اینکه از ثبت آن مطمئن شدید، اقدام به اجاره ماشین نمایید.

blank
تنظیم قرارداد قانونی پیش از اجاره ماشین

تفاوت قیمت ماشین های اجاره ای، دلیلی بر کلاهبرداری نیست

اگر به چند شرکت اجاره ماشین مراجعه کردید و متوجه شدید که قیمت ماشین هایشان با بقیه فرق دارد، سریع ذهن را به سمت و سوی منفی نبرید. شاید این تفاوت قیمت ماشین، دلیل داشته باشد که شما از این دلیل، بی اطلاع باشید. در هر حال عوامل متعددی وجود دارند که باعث بروز اختلاف قیمت اجاره ماشین می شوند.

ممکن است ماشین، مسافت زیادی را طی کرده باشد و همین علت باعث افت قیمت اجاره آن شده است. البته دلایل دیگری هم وجود دارند که دلیل تفاوت قیمت را بازگو می کنند. مثلا ماشینی را در نظر بگیرید که در سال 1380 ساخته شده است. در مقابل، ماشین دیگری وجود دارد که 2 سال از ساخت آن می گذرد. آیا به نظر شما اینجا قیمت اجاره این دو ماشین، باید یکسان باشد؟! خب مسلما نه. وقتی یک ماشین در 21 سال پیش ساخته شده باشد، به دلیل استهلاک و عمر بالاتری که دارد، قیمت اجاره ارزان تری را نسبت به ماشینی دارد که فقط دو سال عمر دارد.

مشکلات فنی خودرو، دلیلی بر کاهش قیمت اجاره

مسائل و مشکلات فنی هم بی تاثیر در قیمت اجاره ماشین نیستند. شاید یک خودرو، با وجود ظاهر لوکسی که دارد، دارای مشکلات فنی زیادی باشد. همین علت کافی است تا شاهد کاهش قیمت این ماشین در زمان اجاره باشیم. البته شما باید مشکلات فنی ماشین را تا حد ممکن بررسی کرده و از این موضوع مطمئن شوید تا بعد دچار مشکل نشوید. شاید شرکت، این مشکل را با شما مطرح نکرده باشد و همچنان قیمت اجاره ماشین سالم را پای شما حساب کند. پس غفلت نکنید.

بیمه ماشین، دارای اهمیت بسیار

یکی دیگر از روش های موثر برای جلوگیری از کلاهبرداری در هنگام کرایه ماشین، توجه به بیمه ماشین است. باید حتما مطمئن شوید که آیا ماشین دارای بیمه شخص ثالث می باشد یا خیر. یا اصلا بیمه بدنه دارد یا نه. اگر هیچ یک از این بیمه ها را نداشت و شما ماشین را اجاره کردید، خود را در چاله بزرگی انداخته اید که بیرون آمدن از آن بسیار مشکل است. اگر ماشین دارای بیمه شخص ثالث نباشد، در صورت تصادف، شما نه تنها مقصر شناخته می شوید، بلکه باید همه خسارات مادی را هم از جیب بپردازید. اینجاست که مشکلاتی بزرگ، جلوی راهتان سبز شده و مستاصل خواهید شد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *