آیا قرار داد و فاکتور رسمی برای اجاره ماشین داده می شود؟

فاکتور رسمی برای اجاره ماشین

فاکتور رسمی برای اجاره ماشین :اغلب برای همه ما پیش آمده است که به یکباره، نیازمند وجود یک خودرو گردیم و از دسترسمان خارج باشد. در چنین وضعیتی اجاره خودرو یا رنت کار تنها و البته بهترین راه حل ممکنی است که می تواند گره از کار ما بگشاید.

اما این روند نیز به سبب قوانین دخیل نیازمند تنظیم یک قرار داد رسمی و تضمین شده است. بدین ترتیب چنانچه تخطی از سوی هر کدام از طرفین نسبت به مفاد این قرارداد صورت پذیرد، موفق به انکارش نخواهند گشت.

قرارداد اجاره خودرو چیست؟

منظور از قرارداد اجاره خودرو برگه سندی است که بین و فرد متقاضی امضا و تنظیم می گردد. این نوع قرارداد زیر مجموعه قوانین ۴۶۸ تا ۵۰۷ قانون مدنی بوده که بر اساس آن هر دو طرف قرار داد یعنی موجر و مستاجر را ملزم می نماید تا تمام حقوق متقابل یکدیگر را رعایت نمایند. نیاز است تا شخص درخواست کننده قرارداد منظور را تنظیم تا تمامی شرایط تحویل، نگهداری، مخارج و هزینه‌های پیش‌بینی‌شده یا پیش‌بینی‌نشده به‌ طور تمام و کمال معین گردد.

با چنین تدبیری در صورت بروز هر مشکلی می توان با استناد به آن حقیقت را روشن ساخت. می بایست قرارداد اجاره خودرو به شکل کاملا دقیق و جزئی نگرانه ای تنظیم و جای هیچ ابهامی را باقی نگذارد.

مشخصات مورد اجاره

در قرارداد اجاره خودرو پیش از پرداختن به هر مورد دیگری‌ باید تمامی جزئیات مرتبط به ماشین منظور به جهت اجاره ذکر گردد. از همین رو در بدو تنظیم قرار داد  به ذکر ویژگی های خودرو چون، مدل، سال ساخت، رنگ بدنه، شماره پلاک، ظرفیت موتور و … پرداخته می شود.

فاکتور رسمی برای اجاره ماشین

فاکتور رسمی برای اجاره ماشین

وظایف فرد در خواست دهنده برای اجاره خودرو

  • مطمئنا منطق بر آن است تا فرد اجاره کننده، تنها با همان هدفی که از آن در قرار داد نام برده شده از وسیله نقلیه استفاده نماند‌. همانند عدم بکارگیری در مسیر های برون شهری، در حالیکه توافق تنها بر تردد در مسیر های شهری بوده است.
  • او می بایست نسبت به حفظ و نگهداری خودرو، هر نوع و میزان مراقبتی که نیاز است را اعمال بدارد. این یک وظیفه قانونی و رفتاری شرافتمندانه است که نسبت به وضعیت روغن موتور یا دمای خودرو یا هر مورد دیگری، که به بروز آسیب به خودرو اطلاق می گردد، بی توجهی به خرج ندهد
  • تمامی خلافی ها در بعد زمانی که ماشین در اجاره است، بر عهده مستاجر می باشد
  • وسیله نقلیه تنها در اختیار یک فرد است و او حق سو استفاده چون قرض و اجاره به دیگری را ندارد
  • فرد اجاره کننده باید، ماشین اجاره ای را همانگونه که تحویل گرفته است به شرکت عودت دهد. این حفظ شرایط ابتدایی؛ شامل دریافت حساب جرائم و خلافی، شهرداری و مالیات مشاغلی، سلامت فنی و ظاهری آن هست. هر اختلالی در این حوزه فردی را که درخواست اجاره ماشین داده است را مجاب می کند تا جریمه معین گشته وابسته به مفاد قرار داد را پرداخت نماید.

بیشتر بخوانید: اجاره خودرو بدون راننده

در قرار داد اجاره خودرو چه وظایفی برای موجر برشمرده شده است؟

شرکت یا همان موجر وظیفه دارد تا وسیله نقلیه مدنظر مستاجر را با حاکمیت سلامت کامل از هر بعدی در روز و ساعت مقرر تحویل بدهد‌. لحاظ نمودن آپشن های مضاعف و درخواستی، نوع دیگری از احترام به درخواست های مشتری به جهت رفع نیازها و آسایش خاطر اوست. البته میتوان خلاف این شرایط هم توافق نمود.

همینطور نیاز است تا طرفین در ارتباط با هزینه هایی چون هزینه سوخت، تعویض روغن موتور، شستشو خودرو و مخارج مرتبط به بیمه هم به توافق کامل برسند.

آیا در قرارداد اجاره خودرو نسبت به بعد زمانی در اختیار داشتن ماشین، اشاره شده است؟

بعد زمانی که قرار است وسیله نقلیه در اختیار فرد درخواست کننده اجاره خودرو قرار گیرد از وقتی آغاز می گردد که میان طرفین مقرر گشته باشد. بدین ترتیب، چنانچه در عقد قرارداد اجاره ابتدای مدت تعیین نگردد، شروع قرارداد اجاره از همان لحظه انعقاد قرارداد میان طرفین می باشد.

مضاعف بر این موضوع باید توجه به خرج داد  که به سبب تبعیت  قرارداد اجاره خودرو از قانون مدنی مطابق ماده ۴۶۹ لحاظ نمودن بعد زمانی اجاره خودرو در قرارداد تنظیم گشته ضروری و حیاتی است. زیرا مخالف این شرایط باطل و رد شده محسوب می گردد.

تعیین نمودن اجاره‌بها

در آخر نیاز است بدانید که در قرارداد اجاره خودرو می بایست، اجاره‌بها هم معین شود. تعیین هزینه از ۲۴ ساعت و حتی پایین تر آغاز و با تعداد روزها، هفته ها و ماه ها پیش می رود. مضاعف بر این مورد تخفیفات و مبلغی که قرار است به عنوان ضمانت تا عودت ماشین پرداخت شود نیز در این این مفاد لحاظ خواهد گشت.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *