آشنایی با قوانین اجاره خودرو در ایران

blank

قوانین اجاره خودرو در ایران چگونه است؟ بیمه خودرو های اجاره شده چگونه محاسبه می شود؟ برای این کار چه مدارکی مورد نیاز می باشد؟ امروزه افراد بسیار زیادی تمایل پیدا کرده‌ اند که به جای خرید خودرو انواع گوناگون آن را برای مراسمات مختلفی مانند مسافرت های طولانی، مهمانی ها، قرارهای کاری و غیر اجاره کنند. این کار قوانین و مقررات خاص خودش را دارد که باید آن ها را به کار بگیرید. البته ممکن است کشورهای مختلف و حتی شرکت‌ های مختلف قوانین مختص به خود را داشته باشند، به همین دلیل ما در این جا به آشنایی با قوانین اجاره خودرو در ایران می پردازیم.

آشنایی با قوانین اجاره خودرو در ایران

برای اجاره کردن انواع گوناگون خودروها شما باید به تنظیم قرارداد با شرکت شرایطی را داشته باشید تا بتوانید با شرکت های اجاره دهنده به تفاهم برسید، برخی از شرایط عمومی عبارت هستند از:

blank

عقد قرارداد با شرکت ها

وقتی برای اجاره خودرو به شرکت مورد نظر مراجعه می‌ کنید پس از انتخاب خودرو، حال نوبت به عقد قرارداد می رسد، یعنی شما باید کلیه شرایط و مقرراتی که شرکت های ارائه دهنده مدنظر دارند را پذیرفته و مطابق با آن خودرو مورد نظر خودتان را اجاره کنید.

از مهم ترین ویژگی ها و شرایطی که در این قراردادها ذکر می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مشخصات کلی و ویژگی های شاخص خودرو
 2. مشخص کردن مدت زمان اجاره خودرو
 3. تطبیق دادن متن قرارداد با خودروی مورد نظر
 4. بررسی کردن خودرو و اطمینان از سالم بودن آن
 5. زمانی که اقدام به عقد قرارداد می‌ کنید اگر خودرو مورد نظر هر گونه مشکل فنی داشته باشد این کار به عهده شرکت های اجاره دهنده خواهد بود، اما پس از تحویل گرفتن اگر مشکلی برای خودرو پیش بیاید تعمیر کردن آن و پرداخت هزینه ها به عهده خود فرد می باشد.
 6. پرداخت ودیعه مطابق با نرخ تمام شده و به روز خودرو که این مبلغ تا زمان تحویل دادن خودرو در نزد شرکت اجاره دهنده باقی می ماند.
 7. تعهد دادن در قبال حفظ و نگه داری کردن از خودرو تا زمان تحویل دادن آن

مدارک لازم جهت اجاره دادن کردن خودرو

وقتی اقدام به اجاره خودرو می‌ کنید باید بسیاری از مدارک مورد نیاز را داشته باشید که البته این قانون مختص کشور ما نیست و در کلیه شرکت های اجاره دهنده در سراسر دنیا صدق می کند، یعنی شما هنگام اقدام به اجاره خودرو باید مدارکی مانند کارت شناسایی، کارت ماشین و گواهینامه، مبلغ ودیعه برابر با مبلغ کل خودرو، چک و سفته معتبر، ضمانت کارمندی و غیره را داشته باشید، در غیر این صورت نمی‌ توانید خودرو را اجاره کنید.

نکاتی که در هنگام اجاره خودرو باید آگاهی داشته باشید

 1. اگر خودرو را به همراه راننده اجاره کنید نیازی به ارائه چک و سفته و ودیعه ندارید.
 2. اگر قصد دارید خودرویی را اجاره کنید بهتر است در این صورت خودرویی را تحویل بگیرید که بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه داشته باشد که در صورت بروز هر گونه حادثه شرکت های بیمه خسارت های احتمالی را جبران می کنند.
 3. اگر خودروی شما جزو آن دسته از خودروهای لوکس و لاکچری است که نحوه کار کردن با آن را نمی‌ دانید هنگام تحویل گرفتن آن با کارشناسان شرکت ها صحبت کرده و آشنایی کامل با آن را به دست بیاورید.
 4. پیش از آن که خود را تحویل بگیرید از سالم بودن و عدم نقص فنی آن اطمینان حاصل کنید.
 5. خودرو را در همان سرعت مقرری که در قرارداد ذکر شده است تحویل دهید، در غیر این صورت باید جریمه تاخیر را پرداخت کنید.
 6. بسیاری از شرکت های اجاره دهنده محدودیت کیلومتر برای خودروهای اجاره ای در نظر می‌ گیرند، بنابراین اگر قصد سفرهای طولانی با خودرو اجاره ای را دارید به این نکته در هنگام عقد قرارداد دقت داشته باشید.
 7. هنگام عقد قرارداد یک قرارداد دیگر نیز به صورت قرارداد فرعی تنظیم کرده و در آن به جزئیات خودرو و نحوه کارکرد آن بپردازید.

برای آگاهی بیش تر از دیگر شرایط و قوانین و مقررات اجاره خودرو در ایران به سایت آراد سیر مراجعه کنید تا بتوانید اطلاعات لازم در این خصوص را به دست بیاورید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *